Изследване на ценовата динамика на държавните ценни книжа на САЩ показва, че стойността им е спаднала до най-ниското си равнище за последната почти една година, предаде Wall Street Journal. Поради тази причина инвеститорите в щатите може да останат скептични, че Федералния резерв на страната ще продължи с увеличаванията на основните лихвени проценти и през следващата година, както се очакваше по-рано.
Данните, които карат анализаторите да смятат, че централната банка на страната няма да увеличи лихвените проценти отново, идват от индекса MOVE. В началото на тази седмица той спадна до 66,37 пункта, което е най-ниското му ниво от декември миналата година, показват данни, публикувани от Credit Agricole. Когато Федералният резерв обяви увеличаването на лихвените проценти с 25 базисни пункта в средата на миналата седмица индексът регистрира покачване до най-високата си стойност за последните 2 месеца, достигайки 79,57 пункта.
Индексът MOVE, който следи дериватите на ДЦК на САЩ, измерва очакваните колебания в цената на правителствените облигации на страната в определени времеви периоди. Подобно на индекса на волатилността CBOE или на индекса VIX, чрез който се използва като ориентир за страховете на фондовите пазари в щатите, MOVE също измерва широка гама от данни за ДЦК на САЩ. Понижаване на индекса MOVE означава, че инвеститорите очакват слаби флуктуации в цената на правителствените облигации, докато покачването му сочи обратното – че според тях ценовите динамики ще бъдат големи. Спадът му в началото на тази седмица е индикатор, че пазарите са на мнение, че икономиката на САЩ едва ли ще постигне голямо покачване през идната година, което ще се използва като оправдание от страна на Федералния резерв да не увеличава допълнително лихвените проценти, за да не изложи икономиката на нови шокове.
„Пазарът не очаква Федералният резерв да изправи икономиката пред нови сътресения“, коментира Кевин Гидис от Raymond James. Слабо вероятно е лихвените проценти да бъдат увеличени твърде много или твърде скоростно през 2016 г., допълни още експертът.