Фондовите борси в Япония започнаха последната търговска сесия за седмицата със спад, сривайки се до най-ниското си равнище за последната повече от година, предаде Wall Street Journal. Инвеститорите в Страната на изгряващото слънце бяха притеснени от негативните данни за глобалната икономика, срива на борсовите индекси в Европа и най-вече на цените на банките, както и от неефективността на политиките на централните банки.
Индексът Nikkei 225 изгуби 4,8% до 14 952,61 пункта. Така неговият спад от началото на седмицата достигна 11% - най-голямата му загуба от началото на финансовата криза от 2008 г. насам. На годишна основа понижаването на индекса достигна 21% в петък. В четвъртък търговията на токийската фондова борса беше спряна при срива на повечето азиатски индекси, което спомогна за спада на фондовите борси в глобален мащаб.
Понижененията на индексите не подминаха и Китай. Индексът Hang Seng на Хонконгската фондова борса изгуби 1,1% от стойността си до 18 356,35 пункта – най-ниската му стойност от средата на 2012 г. насасм. Австралийският индекс ASX 200 спадна с 1,2%, а южнокорейският Kospi – с 1,4%. Властите в Сеул преустановиха търговията за 20 минути, след като индексът Kosdaq, обхващащ основно технологични компании, изгуби 8,2% от стойността си до обяд. Индексът затвори при спад от 6,5% до края на деня. Подобни мерки за автоматично преустановяване на търговията при твърде висока волатилност бяха използвани и на Шахнайската фондова борса, но в последствие бяха премахнати, тъй като само през първата търговска седмица на годината тя беше спряна на два пъти поради срива на индексите.
Масовото разпродаване на ацкии на банки, което се наблюдава в Европа през последната повече от седмица, се отрази и на акциите на финансовите институции и в Азия. Акциите от индекса Nikkei, спаднаха с 4,7%, а в Австралия финансовите акциите изгубиха 1,6%. Бенчмарковият индекс на континента навлезе технически в мечешки пазар през настоящата седмица, след като се срина с 20% на годишна основа.
Според анализатори до голяма степен спадът на доверието във финансовите институции в Япония се дължи на политиките на Bank of Japan, тъй като имплементирането на отрицателни лихвени проценти увеличава притесненията на инвеститорите относно рентабилността им. „Пазарната капитализация на банките е голяма. Те са крайъгълният камък на японската икономика. Трудно ще си представим широките пазарни индекси да се покачат в условията на отрицателни лихвени проценти“, коментира главният финансов мениджър на Resona Bank Коджи Тода, цитиран от Wall Street Journal.
Фондовите борси в Китай, които през тази седмица бяха затворени заради отбелязването на лунната нова година, се очаква да догонят срива на останалите азиатски индекси при отварянето си в понеделник. През тази седмица индексът Hang Seng China Enterprises, измерващ представянето на някои местни компании изгуби 6,5%.