През октомври индексът на потребителското доверие се е задържал на равнището си от юли, сочат данните на Националния статистически институт, публикувани в петък.
Графика 1: Индекс на потребителското доверие
Източник: Национален статистически институт
За сметка на това анкетираните граждани на възраст на 16 години са посочили, че финансовото състояние на домакинствата им се е подобрило през последната календарна година. Очакванията на жителите на селата и градовете за следващите дванадесет месеца се разминават, показват данните на националната статистика. Според живущите в селата финансовото им състояние през идната година ще продължи да се подобрява, докато жителите на градовете са относително по-песимистично настроение в сравнение с резултатите от анкетата, проведена преди 3 месеца. Спрямо юли общата оценка за бюджета на домакинствата е нараснала с 1,1 пункта. Растежът е значително по-висок в градовете, където индексът е нараснал с 2,7 пункта спрямо данните за юли.
Въпреки относителният песимизъм за личните финанси през следващата година, очакванията за икономическата ситуация в страната са по-оптимистични в сравнение с регистрираните при предишната анкета. Ръстът на общите балансови показатели за възприятията и очакванията за икономическата ситуация през изминалите и идните дванадесет месеца е съответно 3,1 и 2,5 пункта.
Потребителите посочват, че за изминалата година разходите за живот са се покачили, а очакванията са, че през следващите дванадесет месеца потребителските цени ще продължат да се покачват. Според анкетираните ситуацията на пазара на труда ще продължи да се влошава до края на идната година, като те очакват броят на безработните да продължи да се покачва.
Анкетираните през октомври посочват, че възможността им за покупка на предмети за дълготрайна употреба се влошава. Нагласата за разходи за „покупка или построяване на жилище“ през следващите дванадесет месеца е негативна, въпреки че анкетираните са посочили положителна нагласа за закупуване на автомобил през идната година.