Индустриалните поръчки за стоки с дълготрайна употреба в САЩ намаляват през септември

27.10.2016 | 16:55
по статията работи: econ.bg
През септември новите промишлени поръчки за стоки с дълготрайна употреба се понижиха с 0,1% до 227,3 млрд. долара спрямо август
Индустриалните поръчки за стоки с дълготрайна употреба в САЩ намаляват през септември
Снимка: БГНЕС

Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба в САЩ се свиха изненадващо през септември, което е пореден сигнал, че американските производители все още не успяват да превъзмогват негативните ефекти от силния долар, ниските петролни цени и слабото търсене зад граница.

През септември новите промишлени поръчки за стоки с дълготрайна употреба се понижиха с 0,1% до 227,3 млрд. долара спрямо август, когато нараснаха с 0,3% (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,1%) и при очаквания за тяхното повишение с 0,1 на сто, показват данни на Търговския департамент на САЩ.

Поръчките за дълготрайни промишлени стоки, без тези за транспортно оборудване, се повишиха с 0,2% след растеж с 0,1% месец по-рано, докато поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната, нараснаха с 0,7% след аналогичен по размер спад през август.

Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, обаче отбелязаха солиден спад с 1,2% (при прогноза за скромно понижение с 0,1%) след техен добър ръст с 1,2% месец по-рано (възходяща ревизия от повишение с 0,9%). Това представлява най-солидно тяхно понижение от седем месец (от февруари насам) и отразява трудната среда за американските промишлени предприятия, които все още не могат да се справят с неустойчивото търсене и слабите разходи. Именно тези данни се следят като ключов барометър за бизнес инвестициите в САЩ, тъй като те са мерило за разходите на фирмите за оборудване и софтуер. Тяхното рязко понижение през септември след три поредни месеца на растеж е негативен сигнал за очакваните в бъдеще бизнес инвестиции в промишления сектор.

Трябва да се има предвид, че слабите бизнес инвестиции са основна причина за анемичния растеж на американската икономика през настоящата година и поне на този етап не дават признаци за по-устойчиво повишение, след като през първите девет месеца на годината поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, се понижиха с 3,9% спрямо същия период на предходната година.

След края на своето последно заседание през септември Фед отбеляза "слабостта" на бизнес инвестициите като един от факторите за поредно запазване на лихвените ставки без промяна. От последната рецесия насам централната банка на САЩ провежда политиката на извънредно ниски лихви именно, за да спомогне за повишение на потребителските и на бизнес разходи, които пък да повишават икономическия растеж. И докато потреблението в страната сякаш продължава да набира скорост, американските компании все още не изглеждат склони на по-големи инвестиции.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...