Иновационните фирми у нас са получили над 170 млн. лв.

18.12.2012 | 16:20
по статията работи: Елица Елефтерова
По схемите за иновации са сключени над 300 договора
Иновационните фирми у нас са получили над 170 млн. лв.
Снимка: Sxc.hu

Проекти по две иновационни направления са били насърчавани от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) и в частност - от Националния иновационен фонд през 2012 година. Става дума за направленията научно-изследоветелски развойни проекти, с максимален размер на финансиране до 500 хил. лв. и проекти за техническа осъществимост, с максимална стойност до 50 хил. лв.

Това посочи Борислав Стефанов - изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, който представи отчет за иновационната политика на ведомството, както и плановете за следващата година, по време на Осмия национален иновационен форум на тема "Иновации и конкурентоспособност", който се проведе днес в столичния хотел “Шератон”.
 
Стефанов отчете също, че е постигнат напредък по ОП “Конкурентоспособност” през последните няколко години. Намалена е била административната тежест и са стартирани няколко основни проекта като “София тех парк”. Развитието на иновативните идеи в компаниите по ОП “Конкурентоспособност” се осъществява по няколко основни схеми, които обхващат всички етапи от въвеждането на иновативните процеси.

По тези схеми за иновации ot 2007 г. досега са сключени над 300 договора, а финансовата помощ за тях се равнява на близо 170 млн. лв. Компаниите са кандидатствали с проекти на обща стойност около 22 млн. лв., а безвъзмездната финансова помощ, която са получили, е била в размер на малко над 11 млн. лв. Част от тези фирми са били подпомогнати и от Националния иновационен фонд с около 2.5 млн. лв.

Националният иновационен фонд, който е от структурата на МИЕТ, насърчава научно-иследователската и иновационната дейност в страната. От създаването му досега са били одобрени почти 370 проекта, като са сключени договори за финансиране на обща стойност над 60 млн. лв.

Какво предстои

Христов отбеляза също, че през следващите години МИЕТ ще работи в посока на това да се подобри координацията по отношение на българските наука, технологии и иновации като част от националната и секторната конкурентоспособност. Освен това от МИЕТ ще се фокусират и върху подобряване на административния капацитет. Това ще доведе до подобряване на бизнес средата и създаване на бизнес поведение, което е насочено най-вече към иновациите.

Втората основна насока ще бъде преструктурирането на средства, които се отделят за научно-изследоветелска и развойна дейност, като се дава превес на проектното финансиране.

Освен това ще се стимулират и инвестиционните възможности. Чрез промените в Закона за инвестициите ще се даде възможност на преприятия от сфери, които не са имали възможност досега, да кандидатстват като инвеститори клас А и да получат такива сертификати.

Големите чужди инвеститори у нас помагат като цяло за развитието на иновациите в страната. По тази причина е важно и промотирането на България като страна за инвестиране. През следващата година България ще бъдерекламирана като такава страна във водещи икономически медии като Financial Times и Economist. Освен това се разработва и каталог, който да помогне на българските предприемачи, които имат идеи да намерят инвеститори.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...