Институтът за ядрена енергетика към БАН е заплашен от съд заради дълг от над 1 млн. долара

20.08.2010 | 12:35
по статията работи:
Няма бюджетни средства за реконструкцията на изследователския ядрен реактор ИРТ-2000. От МФ заявиха, че изпълняват регулярно и в съответствие с утвърдените размери субсидията за БАН
Институтът за ядрена енергетика към БАН е заплашен от съд заради дълг от над 1 млн. долара

Русия ще даде под съд Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН, ако до 1 септември не изплати близо 1 300 000 щатски долара за окончателно погребване на високоактивната съставка в касетките с отработено гориво от изследователския реактор ИРТ-2000. Това обяви пред журналисти директорът на института чл. кор. дфн Йордан Стаменов, цитиран от БНР.

Още през месец март финансовият министър Симеон Дянков в писмо заявява съгласието си, че тези средства трябва да бъдат изплатени на руската страна. Той предлага образователният министър и предвседателят на БАН Никола Съботинов заедно да потърсят решение на проблема и средствата да се платят от бюджета на министерството. От там твърдят, че всичко, което е трябвало, е влязло в бюджета на академията, обясни Йордан Стаменов. Той самият нееднократно е искал среща със Сергей Игнатов, но такава до момента не е реализирана.

Срокът за плащане на сумата за унищожаване на ядреното гориво е първи септември. "Тази година за първи път не бяха предвидени средства бюджетни, това прави ситуацията така екзотична," каза Стаменов.

От 2001 до миналата година ежегодно за поддръжка на реактора са се отделяли по около два милиона лева. В продължение на осем месеца институтът със собствени средства е поддържал реактора. "Под въпрос остават обслужването на елементите на системите за физическа сигурност на съоръжението," уточни Стаменов. Те остават изложени на метеорологичните условия и ненадеждното обслужване от специализирана фирма. Не могат да запазят своята безопасност, казват още от института. По техни изчисления около девет милиона лева общо ще струват останалите дейности по окончателното преобразуване на реактора от изследоватеслки в граждански с ниска мощност.

Стаменов уточни, че реконструкцията на реактора е започнала през 2001 г. с решение на Министерския съвет, като целта е реакторът след две-три години да се използва за обучение на специалисти по ядрена енергетика и за изследвания в медицината. 

Реконструкцията на реактора се извършва с бюджетни средства и с финансова помощ от Департамента по енергетика на САЩ, каза Стаменов, цитиран от БТА.

Министерството на финансите (МФ) изпълнява регулярно и в съответствие с утвърдените размери трансфера (субсидията) за БАН чрез бюджета на Министерството на образованието, младежта и науката по Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 година. Това посочват от МФ в съобщение във връзка с казаното от директора на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН.

От МФ посочват, че съгласно решение на Министерския съвет от 2001 г. средства в размер на 2 млн. лв. за преустройство и частично извеждане от експлоатация на изследователския реактор ИРТ са включени през 2005 г. в субсидията на БАН и в базата за следващите години.

 

 

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...