Иран и Турция през последните години все повече се сближават както политически, така и икономически, като Турция се превръща във важен съюзник за иранците в деликатните им ядрени преговори, предаде Франс прес по повод участието на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад и новия ирански външен министър Али Акбар Салехи в днешната регионална икономическа среща на върха в Истанбул, съобщава БТА.
Посещението идва в момент, когато на възобновените ядрени преговори между Иран и Шесторката (САЩ, Китай, Русия, Франция, Великобритания и Германия) в Женева в началото на месеца бе договорено те да продължат в края на януари в Турция, която се явява посредник между Техеран и Запада по иранското ядрено досие.
"Турция е силна държава със стратегическо разположение и допирни точки с Иран в идеологическо и културно отношение", заяви Салехи и подчерта, че укрепването на отношенията с Турция е приоритет за Иран.
Турция дълго време бе смятана за стратегически и дори военен съюзник на Израел в региона, но се приближи към арабските страни и Иран, особено след офанзивата на Израел в ивицата Газа през декември
2008 г. и нападението на израелските ВМС срещу
хуманитарна флотилия с помощ за ивицата Газа, при което бяха убити деветима турци и породи силно гневна реакция на Турция към Израел.
Като знак на настъпилата промяна през август Анкара извади Иран от списъка на страните, представляващи заплаха за нея в документа, определящ концепцията концепцията й за национална сигурност.
Турция също така гласува против резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от 9 юни, с която се усилват международните икономически санкции срещу Иран.
Малко преди това Турция заедно с Бразилия и Иран направи предложение за обмен на ядрено гориво между Иран и големите сили с цел улесняване на компромис по ядреното досие, но то бе отхвърлено от западните държави.
Сближаването на Турция и Иран, чието общо население е над 150 милиона души се изрази и в укрепване на търговско-икономическите отношения, като по официални данни обменът достигна 10 милиарда долара, а целта на двете страни е той да превиши 30 милиарда долара между 2013 и 2015 г.
През септември турският премиер Реджеп Тайип Ердоган призова за икономическо сближаване с Иран, включително чрез подписване на споразумение за търговски преференции въпреки натиска от Запада.
Иран вече изнася ежедневно между 15 и 18 милиона куб. м природен газ към Турция, а през юли подписа договор на стойност един милиард евро с турска компания за изграждане на газопровод с дължина 660 км, който до три години ще позволи ежедневен износ на 60 милиона куб. м газ към Турция и Европа.
Накрая, като жест със силно символично значение, сунитът Ердоган участва миналия четвъртък в Истанбул в церемониите на шиитския празник Ашура в присъствието на Али Акбар Велаяти, главен съветник по международните въпроси на иранския върховен водач аятолах Али Хаменей. Това се случва за пръв път в Турция, където преобладават мюсюлманите сунити и събитието бе широко отразено от медиите на шиитски Иран, отбелязва АФП.