Заместник министърът на икономиката, енергетиката и туризма Ирена Младенова е новият ръководител на управляващия орган на ОП „Конкурентоспособност“. Като заместник министър Младенова отговаря пряко за оперативната програма и назначаването й за ръководител на управляващия орган следва необходимостта от бързо и ефективно усвояване на средствата до края на този програмен период и договаряне на максимално добри условия за бизнеса през следващия.
За по-добро усвояване на средствата през този програмен период предстоят няколко промени в оперативната програма, които ще осигурят по-лесен достъп на фирмите до финансовия ресурс, съобщават от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
На първо място, инструментите на финансовия инженеринг - създадени със средства по инициативата „Джереми“, които не могат да се реализират в момента поради сложната инвестиционна обстановка, ще бъдат модифицирани в посока по-голяма гъвкавост.
Новият инструмент за съинвестиране ще позволява решението за инвестиция да може да се взима за конкретен проект, без да се налага цялата необходима сума за инвестиция във фонд да е предварително осигурена от частния партньор.
Сред активните дългови инструменти по инициативата Джереми, на голям интерес се радва стартиралият в началото на тази година инструмент на обща стойност 380 млн. евро, който позволява отпускане на кредити на половин пазарна лихва за малките и средни предприятия (МСП). Към момента по него вече са отпуснати над 30 кредита на стойност повече от 5 млн. евро, като лихвите варират между 3 и 7%.
Предстоят промени и по схемата за енергийна ефективност, която бе обявена в средата на 2012 г. по оперативната програма. Тя бе стартирана като пилотна, с изнасяне на оценката на проектите извън администрацията и партньорство с финансовите институции, което да гарантира осигуряването на необходимото съфинансиране – чест проблем пред много от бенефициентите.
Ефективният старт на програмата е едва от началото на тази година. По нея са получени повече от 80 проектни предложения, като интересът се засилва в началото на 2013 г. Наложително е темпото да бъде ускорено допълнително, за да се гарантира пълно усвояване на средствата.
В края на февруари тази година стана ясно, че 89 сгради ще се финансират по проект "Енергийно обновяване на българските домове“, финансиран по ОПРР.
В момента Министерство на икономиката, енергетиката и туризма активизира работата с всички партньори по проекта – Европейската банка за възстановяване и развитие, участващите банки, асистента по проекта и асистента по верификацията, за максимално разясняване на схемата, което ще осигури достъп на повече компании до средствата за енергийна ефективност.
От ОП „Конкурентоспособност“ за това са отделени 150 млн. евро, а още толкова могат да отпуснат участващите банкови институции за мостово финансиране на проектите. Това е подходящ инструмент, с който бизнесът може да обнови технологиите си с по-енергийно ефективни и по този начин да подобри своята конкурентоспособност.
По думите на председателя на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев пренебрежимо нисък е и процентът на усвояване (3,7%) на средствата за иновации, предвидени в Оперативна програма „Конкурентоспособност“. В контекста на необходимостта от увеличаване на износа на стоки с висока добавена стойност, според Данев отбеляза, че отделяните за научна и развойна дейност средства продължават да са недостатъчни.