Таксата за повторно възстановяване на електроподаването трябва да се отмени. Това посочи Явор Куюмджиев по време на работна среща на тема "Промени в нормативната база и защита на потребителите от злоупотреба на естествените монополи при предоставяне на комунални услуги", която се състоя в парламента.
Куюмджиев, който е заместник-председател на комисията по енергетика, е инициатор на срещата, в която се обсъждаха различни предложения за законодателни промени. По думите му повторната такса за включване на тока се ползва като източник на допълнителни приходи на доставчиците на електроенергия. Според него подобни действия служат като наказателен механизъм.
Предложението за премахване на таксата за повторно включване към преносната мрежа беше подкрепено и от присъстващите неправителствени организации, предаде БТА.
Повторното възстановяване не е услуга, а задължение на електроразпределителното дружество, което произтича от Закона за енергетиката, посочи Димитър Деков от Сдружение за правна подкрепа на потребителите.
Да се осигури по-добра защита за потребителите на електроенергия, предлагат представители на потребителски организации. Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" предложи в наредбата да бъде записано, че електроразпределителните дружества могат да начисляват служебно електроенергия, само когато има доказана вина на даден техен клиент.
Електромерите са на границата на собственост, те не са в жилищата на потребителите и не са тяхна собственост, ето защо и клиентите на дружествата не трябва да носят отговорност за тях, смята Николов.