Българската асоциация на производителите на инертни материали (БАПИМ) настоява със специален текст в Наказателния кодекс да се криминализира нелегалния добив на инертни материали. Решението беше
потвърдено на извънредното Общо събрание на асоциацията.
Криминализирането на нелегалния добив е единствения начин да бъде затегнат контрола в сектора, да се увеличат постъпленията от концесионни такси в държавния бюджет и да се гарантира устойчиво
екологично развитие на регионите, заяви по време на събранието Тома Гийо, съпредседател на БАПИМ.
Предложението залегна в проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства.
Организацията предлага също част от събраните концесионни такси - например 5-10%, да бъде заделяна и използвана за подобряване на контрола на добива.
Асоциацията подрепя идеята на Министерство на околната среда и водите държавата да спре да издава нови разрешителни за добив на инертни материали и го определя като правилна стъпка към по-ефективното използване на ресурсите. В момента съществува диспропорция между броя на концесиите и ефективното им опериране. В региона на София например са дадени 60 концесии за добив на инертни материали като само 30 от тях работят реално.
Затова БАПИМ предлага да бъде направен анализ и изработен план, който да отрази запасите и бъдещите потребности от инертни материали, както и да бъде създаден независим одитиращ орган, който на годишна база да удостоверява данните предоставени от концесионера за добитите количества материали.
Предложенията на БАПИМ са част от пакета мерки залегнал в стратегията на Асоциацията за защита на легалния добив на подземни богатства, ефективното използване на ресурсите и спазването на екологичните изисквания в индустрията.