Искров: Кризата дойде у нас след фалита на Lehman Brothers

05.12.2008 | 11:02
по статията работи: econ.bg
Минималните резерви на банките в БНБ ще са 5% от 1 януари
Искров: Кризата дойде у нас след фалита на Lehman Brothers

Управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров в приветствието си към банкери по случай Деня на банкера съобщи, че след фалита на Lehman Brothers в средата на септември, и последвалите развития в САЩ и някои страни от еврозоната, в България се наблюдава индиректно отражение на глобалната финансова криза. По думите на Искров това влияние се проявява под формата на ограничаване на достъпа до ново финансиране и значително увеличение на цената на външното финансиране.

Вследствие на спада на икономическата активност в основните търговски партньори се забавя притока на преки чуждестранни инвестиции в страната и се наблюдава намаляване на външното търсене на български стоки, съобщи Дарик радио.

„Тези развития обаче по никакъв начин не трябва да се драматизират”, категоричен беше банкерът. Той допълни, че в продължение на единадесет години България следва политика на реформи, фискална консолидация и натрупване на резерви.

„Сега е периодът, в който тези резерви трябва разумно да бъдат използвани. Както се видя през последната година, развиващите се икономики, в това число и българската, имат доста по-добра изходна позиция за посрещане на текущата криза, отколкото повечето от развитите икономики. Това е следствие на факта, че нашите страни успяха да се поучат от кризите в средата и втората част на 90-те години на миналия век”, съобщи Искров.

По думите му днес малко страни в ЕС могат да се похвалят с показателите на българската банкова система. За 2008 г. се очаква балансът на банковия сектор да нарасне с около 15% спрямо предходната година и да достигне 68 млрд. лева. Печалбата вероятно ще достигне 1.5 млрд. лева, което ще е повишение с близо 30% спрямо 2007 г. През 2008 г. търговските банки успяха да запазят качеството на портфейлите си, като процентът на необслужваните кредити се запази на ниво, близко до това от края на 2007 г. (2.03% към септември 2008 г.). Растежът на кредитните портфейли през годината бе компенсиран частично от увеличението на капитала на банките, което доведе до нарастване на капиталовата адекватност на системата до 14.4% към септември 2008 г., при 13.9% в края на 2007 г.

Управителят на централната банка увери, че през 2009 г. БНБ ще продължи следваната до момента антициклична политика в областта на минималните резерви на банките и регулацията по отношение на капиталовата адекватност и нормите за провизии.

„Сега, когато виждаме, че ще има известно забавяне на притока на чуждестранни капитали и икономическия растеж в страната, БНБ предприема мерки за облекчаване на търговските банки. На практика от началото на 2009 г. средният ефективен размер на минималните задължителни резерви за цялата банкова система ще спадне до около 7.2%. Това обаче по никакъв начин не трябва да се разглежда като сигнал към банките да поддържат по-ниско ниво на ликвидност”, каза Иван Искров.

Той обяви, че БНБ възнамерява да направи промени в наредбата за капиталова адекватност в посока на засилване на дела на първичния капитал за достигане на ниво от минимум 10%. В допълнение политиката на БНБ ще е насочена към създаване на стимули, а ако е нужно и изисквания към банките за капитализация на реализираната през 2008 г. печалба.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...