Страната ни да не избързва с влизането в общ банков съюз със страните от еврозоната. За това призова по време на кръгла маса, посветена на банковия сектор у нас, управителят на БНБ Иван Искров. Според него не всички идеи, които идват от еврозоната и целят нейното укрепване, са добри за България.
Стабилната банкова система е предпоставка за икономически растеж, но не може да го създаде сама. Около тази позиция се обединиха участниците във форума. Кръглата маса се състоя по повод юбилейното издание на банковите награди на Асоциация "Банка на годината".
Искров посочи, че стабилността на банковата система не е самоцел, защото липсата й много бързо ще доведе до влошаване на живота за обикновените граждани, информира БТА. Управителят на БНБ подчерта, че макар и да има у нас банки с гръцки собственици, то те са български финансови институции, оперативно независими от гръцките банки - майки и подлежащи на българския банков надзор.
"Българските банки нямат и едно евро експозици в Гърция и не бива да се поставят в една група с гръцките банки", заяви Искров.
По време на събитието отново бяха назованиа добрите показатели на българската банкова система - капиталова адекватност от 17, 52%, ръст на депозитите с около 13-14% и съответно висока ликвидност на банките, ръст на кредитите с 3,6%, при 0,2% ръст на кредитирането в еврозоната и 0,8% - новите страни - членки на ЕС по данни на ЕЦБ.
Председателят на Асоциация на индустриалния капитал Васил Велев, заяви, че в България не може да се говори за липса на конкуренция между банките, но липсва алтернатива на осигуряване на финансов ресурс, защото капиталовите пазари не работят. Това според негодава на банките прекален комфорт. Момчил Андреев репликира, че действително капиталовят пазар в момента не е активен, но не по вина на банките, а поради липса на интерес от страна дори на платежоспособните клиенти да инвестират в акции и други ценни книжа.