Испания - истинската заплаха за икономиката на ЕС

07.01.2012 | 11:23
по статията работи: Ралица Стоянова
Номиналният държавен дълг на иберийската държава е по-голям от този на Гърция
Испания - истинската заплаха за икономиката на ЕС
Снимка: Sxc.hu

 

Докато всички очи са вперени в Гърция и Италия, истинската заплаха за стабилността на Европейския съюз се оказва Испания, твърдят анализатори, цитирани от румънския вестник "Адевърул".

Суровите мерки, приложени от Мадрид, за да избегне колапса, "задушиха" бизнеса, доведоха до нарастване на безработицата и свръхзадлъжняване на частния сектор, а сриването на пазара на недвижими имоти отслаби банковия сектор, посочва изданието.

Още от момента, в който започнаха първите дискусии за възможното изпадане в неплатежоспособност на Гърция, пазарите започнаха да стават все по-резервирани към групата ПИИГИ - Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания. Три от тези правителства - това в Атина, Дъблин и Лисабон, избегнаха колапса само благодарение на външната намеса - чрез спешни заеми от ЕС и МВФ.

В същото време Мадрид приложи драконовски мерки за икономии, за да отстрани спекулациите. В последно време проблемите, с които се сблъскват страни като Гърция и Италия, засенчиха трудностите, през които минава Испания. Сега обаче спекулациите се върнаха, а пазарите стават все по-недоверчиви към иберийската държава, коментират анализатори.

В Испания има няколко рискови фактора, които създават много по-голям риск за европейската икономика, отколкото други страни от еврозоната, предупреждават специалистите. Най-много опасения предизвиква "свободното падане" на пазара на недвижими имоти. Не е по-добро и положението с безработицата, която надвиши 21%, докато в Гърция е малко над 16%. Повече от 4,9 милиона испанци са без работа. През 2010 г. бюджетният дефицит на Испания е бил 9,24% от брутния вътрешен продукт (БВП) - близък то този на Гърция, който е бил 10,5% от БВП, а неотдавна новото правителство в Мадрид съобщи, че дефицитът за 2011 г. ще достигне 8%, а нe 6%, както беше заявил предишният кабинет.

В момента държавният дълг на Испания е 69,9% от БВП, докато този на Гърция е 135% от БВП. В номинална стойност обаче дългът на испанците е 830 милиарда евро, а на гърците - 376 милиарда долара.

Банковата система се приближава към колапс основно заради срива на пазара на недвижими имоти. Централната банка на Испания съобщи в средата на декември, че 7,4% от всички кредити в испанската банкова система са "лоши", което е най-високото ниво за последните 17 години, и продължава да расте. Испанските банки са отпуснали заеми за недвижими имоти на стойност 308 милиарда евро, като над 50% от тях са проблемни, сочат данни на централната банка. От 2007 г. досега цените на недвижимите имоти са спаднали средно с 28%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...