Италианската нация е най-здравата на света според класацията по световния здравен индекс на "Блумбърг" за 2017 г. Бебетата, които се раждат сега в Италия, могат да очакват продължителност на живота от над 80 години, докато последна на опашката е африканската държава Сиера Леоне с едва 52 години прогнозен живот.
Но продължителността на живота не е основният показател, защото има държави, които надминават Италия в това отношение. В изследването са включени и критерии като причини за смърт и заболеваемост на населението, рискови фактори за здравето като недобра диета и тютюнопушене, както и достъпът до чиста вода.
По колективния резултат челната петица на най-здравите нации по света се оформя така:
1. Италия
2. Исландия
3. Швейцария
4. Сингапур
5. Австралия
Италианците се борят със сериозни икономически проблеми и стагнация от десетилетия. Близо 40% от младите хора там са безработни, но това не им пречи да са в далеч по-добра физическа форма от икономическите лидери като Великобритания, САЩ и Канада, където се отчитат значително по-високи нива на високо кръвно налягане, холестерол и психически отклонения сред хората, отбелязва "Блумбърг".
Тайната на италианския народ според анализаторите е високата здравна култура - там има пренасищане на пазара на труда за лекари и силно доверие в здравната система. Включително и едно от най-гледаните и продължителни телевизионни забавления за хората е шоу, наречено "Доктор в семейството". Това в комбинация с повсеместната здравословна диета с изобилие от плодове и зеленчуци, зехтин и риба дава видим резултат.
САЩ се нареждат на 34-о място, защото са една от най-тежките нации, т.е. има твърде много хора с наднормено тегло и затлъстяване. Най-тежко е положението в най-бедните щати - Луизиана, Мисисипи, Алабама и Западна Вирджиния, с повече от 35% от хората в риск заради теглото си.
Сред лидерите в класацията за здраве на "Блумбърг", допълвайки топ 10, се нареждат и
Испания
Япония
Швеция
Израел
и Люксембург
Сред първите 50 са също и почти всички държави от Западна Европа и развития свят, но не и България. Освен тях на 24-о място се нарежда Южна Корея, на 29-о - Чили, на 31-о - Куба, а на 44-о и на 50-о са Македония и Албания.