Италианското правителство одобри създаването на частно финансиран фонд, чиято цел ще е подпомагане на затъналите кредитори в страната и повишаване на доверието на инвеститорите във финансовата система на страната, предаде Wall Street Journal. Фондът, който формално ще бъде основан от местната компания за управление на активи Quaestio Capital Management SGR, e поредната инициатива на премиера Матео Ренци за стабилизиране на банковата система в Италия.
Решението за създаване на фонда беше обявено след среща между представители на правителството, главните изпълнителни директори на най-големите кредитори в страната и банкери от Банката на Италия и държавната финансова инстутция Cassa Depositi e Prestiti, в която се съхраняват пощенските депозити на стойност 250 млрд. евро. Към момента е ясно, че Cassa Depositi ще бъде сред инвеститорите в новия механизъм.
С новия си план от правителството ще се опитат да намалят размера на лошите заеми в страната и да подкрепят рекапитализацията на банките, изпаднали или намиращи се близо до състояние на неплатежоспособност. Основаването на фонда, който ще разполага с капитал на стойност 5 млрд. евро, който ще бъде набран от инвеститори, желаещи да вземат участие в начинанието, беше стъпка, препоръчана от Европейската централна банка в контекста на срива на акциите на финансовите институции на Стария континент.
Фондът трябва да започне да изкупува лоши заеми и други високорискови активи от италианските банки, както и да действа като гарант при емисиите на дългови инструменти от тяхна страна. Името на новата институция ще бъде Altante.
След като от правителството обявиха новината за създаването на новата институция, цените на акциите на банките в Италия се покачиха леко.
Но въпреки че стартът на проекта породи оптимизъм на пазарите, някои експерти останаха резервирани относно значението и способността на фонда да подпомогне местните банки. „Дори и този заплнуван фонд да е част от решението на проблемите на системата, което тепърва предстои да се види, все пак са необходими повече действия относно управлението, прозрачността и капиталите на италианските банки“, коментира анализаторът от Peterson Institute for International Economics Никълъс Верон. Според самия Матео Ренци слабостта на италианските банки остава един от най-големите проблеми и препятствия пред стабилното икономическо възстановяване.