И Белгия се оплаква от българи и румънци

02.02.2014 | 14:28
по статията работи: Георги Георгиев
2712 души от тези и други страни се оказали бреме за социалната ѝ система
И Белгия се оплаква от българи и румънци

Наред с Великобритания и Германия и Белгия се включва с кампания срещу емигрантите от Източна Европа. Близо 2712 граждани на България, Румъния, но и от Испания и Италия са били помолени да напуснат страната, защото са се оказали "непоносимо бреме за социалната ѝ система", съобщава iNews, позовавайки се на информация от Euronews. Според публикуваната информация броят на хората, които подлежат на изгонване, се е увеличил три пъти.

Дори въпросните чуждестранни граждани да имат работа, то това не е достатъчно изпълнение на белгийския критерий за оставане в страната, какъвто е случаят с италианката Силвия Гурия, която е акордеонист и е живяла в Брюксел през последните четири години. Тя има интеграционен трудов договор и 30% от нейното възнаграждение се поема от държавата.

Гурия разказва, че, когато получите известието да напуснете страната, вие вече не можете да работите, губите своята самоличност, защото личната ви карта бива отнемана.

Европейската директива за свободно движение на хора ясно казва, че страната членка има право да експулсира граждани на други страни, само и единствено, ако след първоначалния период на пребиваване те се превърнат в непоносимо бреме за нейната осигурителна система.

Твърди се, че Белгия ще експулсира такива граждани, които или са загубили работата си, или са преустановили следването си в нейните университети. Това е и тезата, на която се опират в белгийската служба за чужденците. Оттам просто обясняват, че се възползват от дадените им от европейското законодателство права.

В същото време обаче, се забелязва тенденция повечето от заповедите за напускане на Белгия да получават българи и румънци. След това идва ред на гражданите от Италия и Испания.

Всички те имат право, след като напуснат Белгия да отидат в друга страна членка. Там те могат да прекарат три месеца без да имат никакви задължения да работят, но също и без право на помощи.

Този период може да се удължи до шест месеца само при условие, че имигрантите могат да докажат, че активно си търсят работа. След това обаче, ще им е необходима здравна застраховка и финансови средства, с които да докажат, че не тежат на социалната система на страната, в която пребивават.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...