И частните училища и детски градини ще получават държавна субсидия

27.04.2010 | 17:24
по статията работи:
Обмислят ревизия на шестобалната система в училище
И частните училища и детски градини ще получават държавна субсидия

Частните училища и детски градини да получават същата държавна субсидия за едно дете, каквато е и в държавните. Такъв текст най-вероятно ще влезе в проектозакона за училищното образование. По думите на просветния министър Сергей Игнатов общата сума, която ще трябва да се задели от държавния бюджет, е в размер между 10-12 млн. лева.

В момента частните училища в България са общо 145. В тях учат около 7500 ученици, заяви Милка Славчева - председател на частните училища. По думите й в момента държавната издръжка за един ученик е в размер на около 1400 лева, която сума покрива разходите за образователния минимум. Според Славчева таксите в частните училища и детски градини ще се запазят, но "значително ще намалеят, при положение че се получи от всяко дете издръжка от държавния бюджет". "Автоматично тази сума се приспада от таксата", обясни тя.

В момента най-ниски са таксите в гимназиите - те се движат между 1900 и 2400 евро годишно. Целодневното обучение в детските градите и основните училища пък налагат по-висока тарифа, която варира от 3200 до 3600 евро.

На въпрос дали се притеснява от обществена реакция от въвеждането на държавна субсидия, министър Игнатов заяви: "Тези деца, нали са български деца, имат ли равни права с всички други. Те не могат да бъдат изолирани и сочени с пръст, още повече, че вече не живеем в общество, в което в частното училище учат децата на богаташите".

Идеята за въвеждането на държавна субсидия в частните училища и детски градини беше обсъдена по време на кръгла маса във връзка с новите предложения за Закон за училищното образование, информира Dariknews.bg.

По време на дискусията стана ясно, че на ревизия може да бъде подложена и шестобалната система, по която сега се оценяват учениците.

"В момента начинът на оценяване е абсолютно архаичен. Скалата не е достатъчна, затова учителите поставят интуитивни оценки. Ще организираме дискусия с експерти, за да видим дали могат да бъдат променени нещата", коментира просветният министър.

Именно родителските асоциации настояха децата вече да бъдат
оценявани с точки или в проценти, така че бележката да носи по-точна информация за нивото на ученика.

Идеята обаче се дискутира в просветните среди от няколко години. В момента центърът за оценяване и контрол към просветното министерство дори пише твърди стандарти за какви точно знания се поставя определена оценка, информира Standartnews.bg.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...