Комисията за защита на конкуренцията установи, че Български лекарски съюз е извършил нарушение по чл. 15, ал 1, т.1 от ЗЗК под формата на пряко определяне на цени за частен лекарски преглед. КЗК наложи имуществена санкция от 80 000 лева и постанови прекратяване на нарушението чрез отмяна на решението на БЛС за приемане на минимална цена за лекарски преглед извън случаите, които се заплащат от НЗОК.
През февруари томисията предяви твърдение за нарушение във връзка със започналото през 2011 г. разследване за евентуално нарушение. Проучването показва, че постъпилите в определения срок възражения от страна на БЛС са неоснователни. Подобно поведение не би могло да се обоснове с гаранция за качеството на услугата или със сравнителен подход спрямо други саморегулиращи се професии. Приемането на минимална цена за частен лекарски преглед регулира ценовото поведение на членовете на Съюза и представлява пряко определяне на цени, което ограничава конкуренцията на пазара, съобщават от комисията.
Защитата на БЛС се позовава на текст от Етичния кодекс, който предвижда установяването на минимална цена на хонорарите на лекарите, както и задължението им да не определят хонорара си под установения минимум. Освен, че това е установена европейска практика, лекарската професия е саморегулираща се, идентична с тази на адвокатите, нотариусите, архитектите и др. и е недопустимо да се извежда от тази категория с подобно прецедентно решение – се допълва в аргументите на БЛС.
Освен това БЛС се обърна към международните организации, в които членува, с искане да бъде представена официална информация за практиката в страните от Европейския съюз, се казва в становище на съюза по казуса
С взетото решение, поведението на КЗК може да бъде определено като дискриминационно и неаргументирано. БЛС ще го обжалва пред Върховния административен съд, се казва още в становището на съюза.