Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е приела секторен анализ на конкурентната среда на взаимосвързаните пазари по веригата „пшеница - пшенично брашно - масов пшеничен хляб” в България.
В резултат на него антимонополният орган е образувал производство за установяване на евентуално извършено нарушение по чл.15, ал.1 от ЗЗК и/или по чл. 101 от ДФЕС от страна на Сдружение „Съюз на българските мелничари“. В него членуват най-големите предприятия - производители на брашно (мелници) в страната, които са с най-значимо пазарно присъствие на националния пазар, отчитат от антимонополния орган.
В процеса на проучване са били установени несъответствия при колебанията на цените, от които може да се направи предположение, че стойността на едро на брашната не се формира само в резултат на нарастването на цената на основната суровина, което е обективен фактор. Комисията счита, че има вероятност по-високият индекс на нарастване на цените на брашната спрямо индекса на пшеницата да е в следствие и от наличие на споразумение за съгласуване на цените между участници на пазара на едро за брашна.
По-задълбочен и пълен анализ на причините за наблюдаваната асиметрия ще бъде направен в рамките на открито производство. То ще има за цел да установи наличието или липсата на забранени споразумения, решения и съгласувани практики в сектора.
Откроените проблеми, свързани с променливостта на цените не само по веригата пшеница-пшенично брашно-хляб, но и като цяло на групата на селскостопанските суровини и храните през последните години, дават индикации, че е необходимо въвеждането на конкретни инициативи за подпомагане на развитието на ефективна конкуренция.
На 25 септември тази година стана ясно, че КЗК е извършила проверка в офиса на сдружение "Съюз на българските мелничари". Мярката е била предприета във връзка с резултатите от инициирания през март 2012 г. секторен анализ на конкурентната среда на взаимосвързаните пазари по веригата "пшеница- пшенично брашно- масов пшеничен хляб”.
В проверката са се включили и представители на МВР, след получено съдебно разрешение от Административен съд, град София. От офисa на дружествата са иззети копия от документи, съхранявани на хартиен носител, а чрез използване на специализирано оборудване са иззети и документи, съхранявани на електронни и други цифрови носители на информация.