Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разследва сигнали за картел в енергетиката, свързани с нагласени търгове и обществени поръчки. Това съобщи председателят на КЗК Петко Николов. Той обаче отказа да уточни дали производството е образувано срещу държавни органи или срещу частни компании в енергийния сектор, тъй като било със секретен характер.
Николов изтъкна, че предстои в края на месеца антимонополната комисия да се произнесе и по разследването за наличие на картелно споразумение и злоупотреба с господстващо положение на трите енергоразпределителни предприятия (ЕРП). Той обаче не каза дали в действията им вече са установени нередности.
Също така се очаква и решението на комисията по образуваното производство за господстващо положение от страна на „Булгаргаз“.
Относно внесения законопроект за сливане на КЗК и Комисията за защита на потребителите (КЗП) Николов посочи, че на този етап документът се гледа в парламентарните комисии. Ева ли в рамките на този парламент ще бъде приет, смята шефът на КЗК. Той предположи, че най-вероятно този закон няма да бъде приет и двете комисии няма да се слеят.
На въпрос как изобщо би могло да стане сливане между двата държавни контролни органа, при положение че КЗК трябва задължително да остане независима, а в същото време КЗП да стане зависима дирекция към Министерството на икономиката и енергетиката, Николов заяви: „Това просто няма как да стане по този начин“. Иначе в много държави, включително и членки на ЕС, двата органа били слети, но запазвали независимия си характер. В Испания, например, има една обща регулаторна комисия, която следи различните сектори в икономиката, в това число и енергийния.
Николов изрази удовлетвореност от приетите наскоро разпоредби в Закона за защита на конкуренцията, които регламентират по-високи такси за обжалване на процедурите по обществените поръчки. Това според него ще ограничи до голяма степен безсмисленото обжалване на търговете по проектите с европейско финансиране, информира 3e-news. Досега в голяма част от случаите обжалването се прави, не за да се спечели, а за да се пречи умишлено на проектите и на финансирането им, което води до неусвояване на еврофондовете.
Според Николов по-голяма икономическа свобода има в нерегулираните сектори на българската икономика. При тях обаче често ставали картелни споразумения между основни участници на пазара.