Водещи принципи при вземането на решения за цените на електроенергията да бъдат максимална прозрачност и контрол. Това предложиха днес от КНСБ за овладяване на цените на електроенергията. От синдиката също така искат реално участие на работодателски, синдикални и граждански организации.
Предложенията е представил днес пред президента Росен Плевнелиев президентът на КНСБ Пламен Димитров, предаде БТА.
Първото от осемте предложения е потребителите на елетроенергия да заплащат цената, отразяваща разходите за нейното производство, пренос и разпределение. В максимална степен да се ограничи включване в цената на крайния потребител на добавки за "зелена" и "кафява" енергия, които по данни на Националната електрическа компания (НЕК) възлизат общо на 9,52 процента от крайната цена за 1 квтч. енергия, предлагат още от НЕК.
От синдиката имат предложение да се преразгледат долгосрочните договори за изкупуване при високи цени на електроенергия, сключени от НЕК с ТЕЦ АЕС "Гълъбово" и с "Контур Глобал" за преодоляване на различията между изкупните цени от отделните централи.
Цената на микса, по която НЕК продава е 79,18 лв. за МВтч. без ДДС, докато изкупната цена от АЕЦ "Козлодуй" е 42,30 лв., от ТЕЦ "Марица Изток 2" е 66,81 лв., а от ТЕЦ АЕС "Гълъбово" - 133.98 лв. Добавката за т.нар. невъзобновяеми разходи за дългосрочните договори изкривява либерализирания пазар и противоречи на принципите на конкуренцията, смятат от синдиката. Според КНСБ тази добавка заема 2,15 процента от крайната цена за 1 квтч., като общо трите добавки съставляват 11,71 на сто от крайната цена за киловатчас енергия.