КНСБ иска прокурорска проверка за работодатели, които укриват осигуровки

21.06.2017 | 18:10
по статията работи: econ.bg
По думите на Пламен Димиров, най-големият проблем, не само на леката промишленост, а и на бизнеса като цяло е сивата икономика
КНСБ иска прокурорска проверка за работодатели, които укриват осигуровки
Снимка: БГНЕС

КНСБ ще иска среща с главния прокурор, заради работодатели, които укриват осигуровки. Това обяви пред пред синдикален форум на текстилната индустрия и леката промишленост президентът на синдиката Пламен Димитров.

Той уточни, че поне година е криминализирано умишленото укриване на осигуровки и е крайно време някой работодател да понесе отговорността, че лишава от права работниците си. По думите на Пламен Димиров, най-големият проблем, не само на леката промишленост, а и на бизнеса като цяло е сивата икономика.

„С решението да дадем работодатели на прокуратурата не искаме да пречим на бизнеса, а да му помагаме. Нелоялната конкуренция, която укрива заплати и осигуровки, пречи на коректните фирми", подчерта синдикалният лидер.

„Увеличават се смъртните случаи на работници,  пострадали заради неопитност", обяви пред форума директорът на ГИТ Румяна Михайлова. Причината е в недостига на работна ръка и недостатъчните средства за обучение.

КНСБ отново ще иска от правителството да се създадат секторни фондове за обучение между работодателите и бизнеса, обяви президентът на КНСБ. Според него бизнесът не инвестира достатъчно средства за обучението на работниците си, което води до трудови инциденти.

Леката промишленост заема  значително място в икономиката и в експортните резултати на страната, като тези  икономически дейности осигуряват най-висока заетост в индустриалната сфера сред  всички други сектори и може в кратък срок да се осигурят работни места  за хиляди работещи, както и да се допринесе за спиране на емиграционния поток  от българи, обяви пред форума Цветелина Милчалиева от Федерация на независимите синдикални организации от леката промишленост (ФНСОЛП).

По данните на федерацията за  първи път износът на текстил е достигнал 2 млрд. лв., рекордно число от началото на прехода.

Въпреки всичко, едно  от слабите места в момента в бранша действително е текучеството, нискоквалифицираната работна сила. Преобладава работата на ишлеме - в 91  процента от предприятията в промишлеността. Чистата средна заплата  в този сектор е 600 лева, посочи Милчалиева, като добави, че сивият сектор  остава сериозен проблем Повече от 10 години се запазва едно съотношение на средната работна  заплата в  сектора спрямо  средната работна за страната между 57 и 58 процента, допълни Милчалиева. Тя посочи,  че според нея сред работодателите има нагласа за повишаване на възнагражденията  в бранша, но припомни тезата на синдикатите, че трябва да се преосмисли  схващането, че ниското заплащане повишава конкурентоспособността.

За сравнение в Румъния средната заплата на работник в текстилно предприятие е 559 евро, а в Унгария - 663 евро.

Според работодателите най-големият проблем на сектора е работната ръка и затова държавата трябва спешно да напише закон за дуалното обучение, което да позволи работата и обучението да вървят ръка за ръка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...