КНСБ и КТ "Подкрепа" приеха общи антикризисни мерки, които да бъдат обсъдени в Националния съвет за тристранно сътрудничество с държавата и бизнеса, съобщава БГНЕС.
Синдикатите искат към премиера Бойко Борисов да се създаде антикризисен съвет, който да прави постоянен мониторинг на социално-икономическата ситуация, за да се улесни достъпа на бенефициентите до парите от еврофондовете и държавата да изплати дълговете си към бизнеса. По мнение на профсъюзите трябва да се увеличи поне с 500 милиона лева капиталът на Българската банка за развитие. В политиката по доходите се настоява пряко или косвено да се помогне от държавата на най-бедните българи, като по този начин ще се стимулира потреблението.
Иска се по-високо обезщетение при безработица, което да покрива поне 60% от загубения доход. Още през втората половина на годината се иска по-висока минимална заплата, която в момента е под прага на бедност. От реализирането на тези мерки по оценка на КНСБ и КТ "Подкрепа" може да се очаква съживяване в икономиката.
В становище до премиера Бойко Борисов и до министъра на икономиката Трайчо Трайков от КНСБ изразиха недоволство заради уволнението на повече от 30 работници и специалисти във ВМЗ "Сопот". Според синдиката освобождаването на работниците е в нарушение на конституцията и на Европейската социална харта. КНСБ счита, че единственият мотив на ръководството на оръжейницата за уволненията на работниците е участието им в протестните действия през декември заради неизплатени заплати за повече от 3 месеца. В тази връзка синдикатът настоява уволнените да бъдат върнати незабавно на работа, а действията на мениджърския екип на дружеството се окачествяват като груба саморазправа с една част от протестиралите над 2 000 работници и специалисти на дружеството.
Ръководството на КНСБ призовава още да бъде освободен председателят на Съвета на директорите Христо Ивановски, който е на тази длъжност от 5 години и има определен принос за тежкото финансово състояние и настоящата ситуация във ВМЗ "Сопот". Заради отказа да подпише график за изплащане на дължимите заплати от ноември миналата година до януари 2010 година и незаконните уволнения на участвалите в гражданския протест, КНСБ е на мнение, че трябва да бъде освободен и директорът на оръжейницата Иван Стоенчев.
От синдиката декларират, че при бездействие от страна на Министерството на икономиката ще информират европейските и международни организации за грубото погазване на трудовите и човешките права в България. Същевременно от синдиката ще предприемат и действия за защита правата на незаконно уволнените във ВМЗ според регламента на два закона - за събранията, митингите и шествията и за уреждане на колективните трудови спорове.