От 1 юли тази година КНСБ ще настоява и ще търси с всички възможни средства, в това число с натиск и протестни действия, ако се налага, минималната работна заплата, допълнителните плащания към пенсионерите и социалните помощи, които трябва да бъдат ориентирани към най-слабите категории от населението, да бъдат актуализирани и въведени в едно друго, ново равнище, или еднократно да бъдат изплатени компенсации. Това заяви на пресконференция днес в Благоевград президентът на конфедерацията Пламен Димитров.
Заедно с други ръководители на КНСБ и с председателя на Синдиката на бългаските учители (СБУ) Янка Такева той участва в тържествата в Благоевград по случай 24 май, който е и празник на града.
Димитров аргументира позицията на КНСБ с това, че трета година в България всички доходи са замразени. Продължават в същото време инфлационни процеси, които дори и МВФ призна, че са повече от първоначално заложените, коментира той, цитиран от БТА.
Прогнозираната инфлация от МВФ е 4.2 процента за настоящата година, докато заложената в бюджета на правителството е 3.6 процента, добави Димитров. Като изключително важно той посочи известната промяна в позицията на МВФ, продиктувана и от невъзможността по друг начин да бъде стимулирана икономиката. Това по думите му е косвено признание, че потреблението и стимулирането на потреблението ще бъде двигателят на растежа през следващите месеци в България. Според него всъщност негласно МВФ казва, макар и с малко, да бъдат стимулирани доходите.
Пламен Димитров очаква в това да се вслуша и финансовият министър, който обикновено, по думите му "невинаги чува какво му казваме ние, но чува какво му казва МВФ".