Корпоративна търговска банка АД подаде сигнал до Етичната комисия за печатни медии към фондация „Национален съюз за журналистическа етика“, че вестник „Сега“ злоупотребява с доклада на Европейската комисия (ЕК) - EU Anti-Corruption Report и по-конкретно – с ANNEX BULGARIA to the EU Anti-Corruption Report.
В коментар на вестник „Сега“, брой 30 от 05.02.2014 г., озаглавен „Брюксел за България: не е цирк, а менажерия“, и отпечатан на стр. 9 и 10, авторът Светослав Терзийски публикува неверен текст, като твърди, че цитира доклада на Европейската комисия. Терзийски предварително и изрично дефинира измисления от него цитат като информация от доклада, оформя го графично с кавички и не оставя място за съмнение. Точният текст от коментара, публикуван във в. „Сега“, гласи:
„Делян Пеевски „спорна фигура начело на ДАНС, станал повод за безпокойство както в България, така и в чужбина“. Единствено той е удостоен с двойно внимание в доклада, защото попада и в сектора за медиите, където се казва, че „собствеността на медиите е все по-концентрирана в ръцете на едни и същи лица (Пеевски, майка му Ирена Кръстева и „кредитора“ им Цветан Василев), което компрометира независимостта на издателствата“.
След прочит на докладите на Европейската комисия (ЕК) – EU Anti-Corruption Report и на ANNEX BULGARIA to the EU Anti-Corruption Report, както и проверка на официално посочените източници на информация, послужили за изготвянето им, се вижда, че името на Цветан Василев, Председател на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка АД, не се споменава в посочения от журналиста контекст, нито по друг повод.
Твърдението, че Цветан Василев е „кредитор“ на Делян Пеевски и на майка му Ирена Кръстева, също не отговаря на истината.
Вестник „Сега“ е сред първите медии, подписали Етичния кодекс на българските медии. Като публикува невярна и непроверена информация от името на Европейската комисия, изданието нарушава поетите ангажименти при подписването на този кодекс, сред които:
- Да предоставя достоверна, точна и проверена информация на обществото, без преднамерено да скрива или изопачава факти;
- Да не публикува информация, за която знае, че е невярна;
- Да не подвежда обществото и ясно да посочва къде са използвани манипулирани текстове, документи, образи и звуци;
- Ясно да разграничава фактите от коментарите и предположенията;
- Да проверява информацията преди нейното публикуване, като търси и използва различни източници, и доколкото е възможно да посочва нейния произход;
- Винаги да посочва, когато информацията не е потвърдена;
- Предпазва обществото от опасността да бъде сериозно заблуждавано.