КТБ няма лоши кредити. Тя е здрава, та здрава, почти подозрително здрава. Те са много по-малко от тези на всички други банки. БНБ трябваше да проследи тази ситуация, вместо чак сега да изпраща надзорници. При това положение всяка банка може да си помисли, че държавата ще поеме липсите ѝ. Това заяви икономистът Георги Кадиев в ефира на TV7.
По думите му мерките трябва да бъдат стриктни и ясни в посока успокояване на ситуацията.
"Трябва да се присъединим към Европейската централна банка, а на 21 юли "Креди Агрикол" задължително да отвори врати на 21 юли", смята Кадиев.
Експертът Любомир Дацов заяви от своя страна, че кризата с КТБ не е икономическа, а чисто политическа, тя не може да се реши с икономически инструменти. Според него БНБ трябваше да поеме отговорност и да влезе в качеството си на надзорник в КТБ и по този начин проблемът да се реши за една седмица.
"Трябва да си зададем въпроса: били ли са коректни одиторите, подписвайки балансите на КТБ, ако не са, каква отговорност ще поемат в момента. Те са хората, които слагат печата върху баланса на тази банка, затова сега е нужен е допълнителен одит, който да установи истинското състояние на банката", допълни той.
Дацов заяви, че не е съгласен с въпроса за капитализацията на "Креди Агрикол". По думите му това означава всички ние да плащаме през данъците си.
"Според мен е редно да се приложи кипърската схема – вложителите станаха собственици на банката чрез редукция на депозитите. Това е разумно за вложителите с депозит над 100 хил. лв. евро", заяви Дацов.
Кадиев обаче опонира, че по този начин клиентите на КТБ с големи депозити ще бъдат ощетени, тъй като в Кипър са отнети 80% от спестяванията над 100 хил. евро и са оставени едва 20%.