Депутатите отхвърлиха поредния вот на недоверие срещу кабинета "Борисов", предаде БГНЕС.
Гласуваха 210 народни представители, от които 72 - "за", а 136 - "против". Двама се въздържаха. Още при внасянето на вота "сините" обявиха, че няма да участват нито в дебатите, нито в гласуването.
В пленарната зала присъстваха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, външният министър Николай Младенов, министрите на правосъдието Диана Ковачева, на отбраната Аню Ангелов и на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Отсъства премиерът Бойко Борисов.
Искането за петия вот на недоверие към управляващите от ГЕРБ беше внесено в парламента на 19 юли от 74 народни представители от БСП, ДПС и независими. Мотивите за него са провалената политика на правителството в областта на правосъдието и вътрешните работи. В мотивите се казва още, че се отлага членството на България в Шенгенското пространство за неопределено време.
След гласуването лидерът на РЗС предложи 15-минутна почивка, в рамките на която председателят на парламента Цецка Цачева да покани депутатите от „Атака” да влязат в залата, информира Агенция "Фокус". Депутат добави: "Те вчера скачаха като тигри, а сега са подвили опашка. Нека да се наредят заедно до БСП и ДПС, където им е мястото. Защо бягат?"
Първият вот на недоверие през октомври 2010 година беше по инициатива на БСП и ДПС заради политиката в здравеопазването. В началото на 2011 година мнозинството даде подкрепата си за управлението на ГЕРБ при гласуването на поискания от самия министър-председател вот на доверие. Вторият вот на недоверие срещу кабинета беше заради неуспеха на антикризисната политика. Той беше през юни 2011 година и отново внесен от БСП и ДПС. Месец след това - през юли миналата година, беше иницииран и третият вот на недоверие. Като причина този път беше посочен провалът на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, проваленото членство в Шенген, полицейщината и нарушаването на основни човешки права – със същите вносители.
В началото на април тази година пък БСП и "Атака" внесоха искане за вот на недоверие към правителството заради спиране на проекта за АЕЦ "Белене" и провалената енергийна политика. По-късно от "Атака" оттеглиха подписите си и така подписката беше анулирана, а гласуването не се състоя.