Ако не настъпят драматични промени в макрорамката за 2019 г., както е разчетена от Министерството на финансите, ще има възможност в началото на следващата година доходите в бюджетната сфера да бъдат вдигнати с 10%. Това съобщи пред Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов.
По думите му подобно повишение ще ребалансира пазара на труда към общо повишение на доходите.
Горанов подчерта, че не би подкрепил никакво увеличение на здравната вноска или въвеждането на други плащания от гражданите към здравната система докато няма гаранции, че контролът върху разходите в системата е ефективен.
Информации за това, че се подготвя въвеждането на втори стълб в здравното осигуряване се появиха в медиите в хода на дискусиите с професионалната общност, които здравният министър Кирил Ананиев води за оптимизацията на здравноосигурителния модел. Той е задължен от Народното събрание да представи такъв модел до края на месеца, напомни Горанов.
Той изтъкна, че информациите в медиите се базират на отделни елементи от един теоретичен модел, а различните обсъждани варианти се вадят извън контекста му. Едно от предложенията, например, било, всичко плащания "под масата" да влязат в официалните сметки, друга идея било да се въведе здравна застраховка, която да поема всяко лечение над 700 лв., изреди Горанов. "Дори най-малкото съмнение, че ще се увеличат парите без контролът да се засили, не бих подкрепил", повтори той и напомни, че "особено при снабдяването с лекарства има очевидно неестествени диспропорции и сериозни подозрения за източване на пари".