Правителството проверява защо не идват обещаните стотици милиони данъчни приходи от прехвърлянето у нас на икономическата дейност на "Лукойл България" и "Лукойл Нефтохим Бургас", от което се очакваха 700 млн. лв. Премиерът допълни, че е възложен анализ защо в бюджета не постъпват очакваните 700 млн. лв. приходи от "Лукойл". В хазната още м.г. постъпиха 90 млн. лв. авансово, но сега се изследва какво става с останалите обещани постъпления.
Кабинетът не се е отказало от спорната идея потребителите да може да отказват да плащат при неиздаден касов бон и възнамерява отново да я предложи с пакета от данъчни промени в проектобюджет 2024. Ще бъдат предложени и други забавени или осуетени намерения като въвеждане на възможност за плащане на обучението на талантливи българи в чужди университети.
Това са част от акцентите от продължило час и половина интервю с премиера акад. Николай Денков по зададени от граждани въпроси. В контролираното интервю нямаше остри въпроси, а част от критичните питания бяха комбинирани от водещия с мнения на хора на обратното мнение. Голяма част от питанията се оказаха насочени към сектора на образованието, като тези въпроси получиха и най-конкретните отговори.
Премиерът Денков използва формата, за да доразкаже за трудностите в наследството, получено от служебното правителството. Подобна пресконференция Денков даде миналата седмица с участието на 5 министри, сега бяха дадени примери и със земеделското министерство, а отделни въпроси се оказваха уточняващи за вече разказани трудности като договора за доставка на газ с "Боташ" или отмяната на големите обществени поръчки за доставка на жп състав от транспортния министър Георги Гвоздейков.
Денков се впусна надълго и нашироко в дообясняването на идеи като замяната на националния празник, евентуално въвеждане на закон за забрана на злоупотребата с национални символи и възможността за регламентиране на наказателно ниво на дезинформацията, като отговори дори и на въпрос за възможността за провеждане на кампании за популяризиране на четенето.