Какви заплати вземат топ мениджърите в България през 2024 година

18.12.2024 | 13:30
по статията работи: econ.bg
След по-значителния скок през 2023 г. (около 20%) през тази година нивата на заплащане на лидерските позиции в България се задържат или по-скоро се индексират, отколкото да претърпяват сериозни увеличения
Какви заплати вземат топ мениджърите в България през 2024 година
Снимка: под лиценза на creative commons

След по-значителния скок през 2023 г. (около 20%) през тази година нивата на заплащане на лидерските позиции в България се задържат или по-скоро се индексират, отколкото да претърпяват сериозни увеличения. В повечето компании се наблюдава стегнато управление на разходите като следствие от корпоративни решения на централно ниво, адресиращи стагнацията в Западна Европа.

Въпреки сериозното търсене на вътрешен пазар експортно ориентираните бизнеси също са по-скоро резервирани в търсенето на мениджмънт. Това показва анализ на БЕСА (Българската Екзекютив Сърч Асоциация) на тенденциите при възнагражденията на топ мениджърите в България през 2024 г.

Начело на класацията в абсолютна стойност на годишна фиксирана заплата са ИТ ръководителите на компании от технологичния бранш. Месечните заплати на лидерите в този сектор често надминават нива от 20 хил. лева нетно, а понякога достигат и значително над 25 хил. лв. Те са сравними с тези на управител/CEO на компании (15-20 хил. лв. чисто месечно възнаграждение).

Оперативните водещи роли в производството (с акцент върху интегрирана верига на доставки или широк производствен обхват) продължават да са едни от най-комплексните за търсене. Тук възнагражденията стартират от 12 хил. лева и могат да надминат 16-17 хил. лева чисто на месец, в зависимост от мащаба и сегмента на действие (например електроника, машиностроене са по-добре платени от производство на строителни материали или мода).

При финансовите роли се наблюдава най-голямо задържане и те излизат от топ 3 на най-добре платените директори. Средното месечно възнаграждение при тях се задържа на около 12 хил. лева чисто на месец.

Възнагражденията на търговските директори и тези на план мениджър/директор завод се изравняват в интервал 12-14 хил. лева чисто на месец. При търговските роли ключов допълнителен елемент от възнаграждението е бонусната част, обвързана с продажбите, така че в годишен аспект има разлики, които са по-видими.

Маркетинг ролите, подобно на тези в човешки ресурси и логистика, показват задържане в търсенето и заплащането. Мениджърите на този тип позиции са с възнаграждения около 12 хил. лева чисто на месец, като ножицата тук е по-тясна.

Освен възнагражденията ключов е бонусът за резултати, като за повечето позиции бонусът е около 20-25%, за лидерските роли е 30-35%. Своето значение запазват участие в собственост, пенсионно застраховане или животозастраховане и други придобивки с по-дългосрочен характер. Все по-често, дори на тези нива, са дискусиите относно гъвкавост на работното време, продължителност на почивката и семейна грижа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...