Турските медии продължават да си задават въпроса с какво е свързана неочакваната визита на руския президент Владимир Путин в Анкара миналата седмица? Някои от анализаторите стигат до извода, че турският президент Реджеп Таийп Ердоган се е обидил от високомерното държание на американския си колега Доналд Тръмп и е решил, като демонстрация към Вашингтон, да покаже публично добрите си отношения с „приятеля си Владимир“, пише руското издание „Правда", цитирано от Фокус.
Турските журналисти отбелязват една особеност в характера на Ердоган: той възприема много болезнено всяка критика по свой адрес, а ако заедно с това се почувства оскърбен, то той не прощава обидата и се опитва да си отмъсти.
Поради тази особеност, отношенията му с германския канцлер Ангела Меркел и с Доналд Тръмп не са добри. Германската „желязна лейди“ се опитва да учи Ердоган на демокрация, за което ? се наложи да изтърпи сравнения на политиката си, с действията на хитлериска Германия.
Президентът на САЩ не рискува да обижда турския лидер с подобни поучения, но Ердоган няма да прости на Доналд Тръмп предателството. По време на срещата между двамата в Белия Дом, турският държавен глава е поискал от американския си колега да отмени заповедта за доставка на американско въоръжение за сирийските кюрди, които в Анкара считат за „терористи“. Американският президент е обещал да обмисли предложението, но веднага щом Ердоган е напуснал Вашингтон, Тръмп се е разпоредил за изпращането на голямо количество оръжия за кюрдските отряди в Сирия, които са съюзници на САЩ.
Този ход е накарал Ердоган да се раздели и с последните си илюзии за искреността на Вашингтон и го е тласнал окончателно към Москва. За да отмъсти на Тръмп за неговото високомерие, турският президент се договори окончателно с руския си колега Владимир Путин за покупката на руски зенитно-ракетни комплекси за ПВО С-400.
Сметките на турския президент са се оказали точни: Белият Дом едва крие яростта си относно решенията на Анкара. Освен това, Ердоган и Путин са се договорили за разделянето на Сирия на зони за деескалация, които могат да се възприемат като „зони на влияние“.
Освен това, двамата лидери се договориха окончателно за реализацията на проектите - за газопровода „Турски поток“ и за построяването на първата турска Атомна електроцентрала АЕЦ „Аккую“. Те са демонстрирали разбирателство по отношение на референдума за независимост на Иракски Кюрдистан.
По време на срещата в Анкара, турският държавен глава потвърди, че Анкара вече е направила първата вноска за закупуването на руските системи за ПВО С-400. Очаква се, че доставката на комплексите в Турция ще започне след около две години.