Какво ще се случи с еврозоната - 2?

24.11.2011 | 14:25
по статията работи: Ралица Стоянова
Три варианта за развитие на европейското икономическо пространството представи икономистът от ИПИ Десислава Николова
Какво ще се случи с еврозоната - 2?

Еврозоната има най-нисък растеж на БВП за последните 11 години в световен мащаб. Това се дължи основно на щедри и нереформирани социални системи, прекомерни регулации и негъвкави пазари на труда. Това заяви Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ) по време на семинар на тема "България и еврото". Тя очерта три възможни сценария за бъдещето на еврозоната.

Базовият сценарий предвижда преодоляване на кризата с помощта на спасителен фонд и засилване на фискалната консолидация. Ще има частично опрощаване на дълговете на задлъжнелите страни. Банките ще се капитализират, ще отпишат преобладаващите активи и евентуално, с помощта на спешно финансиране или дори национализиране на някои банки, ще превъзмогнат кризата.

Дълговите проблеми ще бъдат на дневен ред поне още няколко години заради ниския растеж. Дефицитите ще се свиват трудно и бавно.

Вторият сценарий е за край на еврозоната в сегашния ѝ формат. Това ще доведе или до напускане на проблемните членки и връщането им към девалвирали валути и частично отписване на дълговете им, или до създаване на две еврозони - на "слабо" и на "силно" евро.

Първият вариант ще има силно негативен ефект върху икономиките както на тези, които напускат, така и на тези, които остават. Вторите ще изгубят износни пазари и ще срещнат трудности при възвръщането на инвестициите си. Девалвацията в напусналите еврозоната страни ще доведе до инфлация, намаляване на стандарта на живот, загуба на спестяванията и трудно изплащане на дълговете в евро. При втория вариант се загубва по-малко от достойнството на фалиралата държава, но се стига до сходни проблеми, обясни икономистът Калоян Стойков от ИПИ.

Третият сценарий описва разпад на еврозоната и връщане към националните валути. Това ще сложи край и на Европейския съюз или свеждането му до зона за свободна търговия. Този сценарий предвижда тежки последици за всички.

България няма да посрещне риск по отношение на стабилността на валутата, защото според Закона за БНБ левът е свързан с германската марка. 75% от активите на Deutschebank са в злато, което я прави много стабилна.

Към момента за България не е изгодно да се присъедини към европейското икономическо пространство. Около това мнение се обединиха икономистите. Заради валутния си борд ние се ползваме от стабилността на еврото, без да поемаме ангажиментите, които би ни наложило членството в еврозоната.

Преди дни икономистът от Industry Watch Георги Стоев представи своята прогноза за развитието на еврозоната. Може да прочетете акцентите от нея тук.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...