"Трагизъм и просветление в поезията на Димчо Дебелянов" е темата, която беше изтеглена на кандидатстудентския изпит по български език и литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Участие са заявили 2354 души, които имаха възможност да избират между темата и съпоставка на цитати от 2 произведения.
Вторият вариант на изпита изискваше да се съпоставят цитатите: "Къде вървим, не мислим твърде, посока няма в наший път" ("Линее нашето поколение", Иван Вазов) - "Пустиня е сърце без идеал" ("Сърце на сърцата", Пенчо Славейков).
Целта на съпоставката е да се търси диалогът между авторите, а не просто да се анализира единият цитат и отвреме навреме да се вплетат мисли за другия цитат, предупреди председателят на изпитнта комисия доц. Катя Станева. Според нея Вазов, Славейков и Дебелянов не би трябвало да затруднят пишещите, тъй като са добре изучавани автори в училище.
За разлика от други години, днес се явиха сравнително по-малко кандидат-студенти за изпита. От изпитната комисия отдават това на предварителните изпити, които бяха проведени от университета.
Според Бойко Пенчев от Факултета по славянски филологии това е добра практика за кандидатите. Ако можеше да има и трети изпит, щеше да е добре. Нямаме обаче физическата възможност да го проведем, изисква ангажирането на много хора, каза още той. Пенчев категорично заяви, че е противник на тестовете като изпитна форма. Според него се стига до зазубряне на отговори и не се вижда истинската възможност на кандидат-висшистите.
По темите както Пенчев, така и Катя Станева коментираха, че трябва да се отдели внимание на мотива за просветлението. И още нещо: Не просто да се хвърлят свободно мисли за просветлението въобще, а пишещите да изложат идеите си, като се базират на знанията си за самите автори.
Коментара на Катя Станева и Бойко Пенчев за изтеглените теми може да чуете в прикрепрения аудио файл след статията.