Каним Европа да оцени системите ни за превенция при бедствия и аварии

13.08.2014 | 12:50
по статията работи: Мина Стойчева
До края на седмицата страната ни ще кандидатства за финансова помощ от ЕС
Каним Европа да оцени системите ни за превенция при бедствия и аварии

България ще покани експерти от Европейската комисия (ЕК), както и такива от държавите-членки да проверят и оценят готовността на системите ни за превенция и реакция при бедствия и аварии. До такова решение са стигнали служебният вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройство Екатерина Захариева и еврокомисарят Кристалина Георгиева.

Като резултат от тази проверка се очаква да се видят грешките, пропуските и слабостите на българската система, а също и така да се дадат препоръки как те да бъдат ликвидирани, става ясно от прессъобщение на Министерство на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ). Според информацията подобна инспекция вече се е провеждала във Великобритания и Финландия.

По време на разговора между Захариева и Георгиева е била обсъдена ситуацията регионите, засегнати от тазгодишните наводнения, както и мерките, предприети от кабинета за справяне с бедственото положение. По думите на вицепремиера до края на тази седмица страната ни ще кандидатства за финансова помощ от eвропейския фонд „Солидарност“. Отпуснатите пари ще бъдат насочени за подпомагане на регионите Варна и Добрич, които бяха наводнени.

Според данните щетите там се равняват на 240 млн. евро, което представлява 0,6% от Брутния национален доход (БНД) на страната. Това означава, че пораженията от наводненията в двете области са достигнали критерия за национално бедствие. Към момента продължава и оценяването на щетите в другите пострадали региони.

Служебният министър и еврокомисарят са обсъдили възможност за отпускане на финансова помощ за Мизия от Програмата за развитие на селските райони. Заедно с това те са коментирали алтернативата да бъде изготвена специална програма за благоустройство на засегнатите от наводненията региони от структурните фондове на Европейския съюз (ЕС).

Мизия попада в най-бедния региона на държавата, за това трябва да се възползваме от всички възможности да помогнем на хората да подобрят качеството си на живот“, подчерта Захариева. По нейните думи в петък (15 август) ще има заседание на Междуведомствената комисия по бедствия и аварии към Министерски съвет (МС). По време на него ще се обмислят всички варианти за пренасочване на средства към бедстващите региони.

Еврокомисар Георгиева обясни, че Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ също може да се обръща към ЕК за помощ при бедствия, когато те надхвърлят националния капацитет за реакция. Например, България е предоставяла помощ чрез Европейския механизъм за гражданска защита в рамките на 13 операции, а се възползвала от този инструмент само в 4 случая.

Междувременно днес служебният кабинет взе решение наследниците на жертвите от наводненията в Мизия и габровското село Враниловци ще бъдат подпомогнати от правителството. Общо 40 000 лв. ще бъдат отпуснати от бюджета на Министерството на труда и социалната политика за 2014 г. Така наследниците на всеки от четиримата загинали ще получат по 10 000 лв. помощ от държавата. Средствата ще се изплащат от Агенцията за социално подпомагане.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...