Каталуния иска представителство в Управителния съвет на ЕЦБ

11.10.2013 | 15:10
по статията работи: Симеон Досев
Властите в региона планират провеждането на референдум за отделяне от Испания. Според Мариано Рахой обаче исканията им са противоконституционни
Каталуния иска представителство в Управителния съвет на ЕЦБ

Каталунското правителство иска да има свое собствено място в Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) след провеждането на планирания референдум за отцепване от Испания, пише агенция „Ройтерс“, позовавайки се на думите на регионалния финансов министър Андре Мас-Колел.

Като пълноправен член на Европейския съюз имаме това право“, заяви пред журналисти в Барселона Мас-Колел по-рано през седмицата. „Ние сме за това да имаме своя собствена държава, която би ни дала стабилност и репутация в международната общност“.

Лидерите на Каталуния, която има икономика на стойност 194 млрд. евро, собствен език и парламент, искат да отцепят региона от Испания. Президентът Артур Мас планира провеждането на референдум през следващата година и иска да въвлече и европейските институции в диспута с испанския министър-председател Мариано Рахой, според когото евентуален вот ще бъде нелегален.

Мнозинството от жителите на Каталуния също подкрепят идеята за независимост - 52% искат отцепване, а 81% искат да имат шанса да гласуват на референдум. Това сочат данните от проучване на My Word от миналия месец. Желанията за автономност на региона обаче бяха обуздани през последната година, след като президентът Мас прие спасителен план от Испания.

Вчера (10 октомври) разликата между дълговите облигации, издавани от Каталуния и тези от Испания, достигна само 176 базови точки спрямо рекордните 826 точки през август 2012 г. Тази разлика се сви, след като Рахой оказа съдействие на региона в размер на 17 млрд. евро.

Ние сме невероятно зависими от централното правителство и това изобщо не ни харесва“, казва Мас-Колел. „Към този момент наша централна банка е испанската хазна“.

Най-голямото препятствие пред независимостта на Каталуния обаче може да дойде от европейските институции. Европейците не искат да виждат Испания разделена“, смята Джейкъм Фънк Киркегард от института за международна икономика Питърсън във Вашингтон, допълвайки, че ако блокирането на опитите за независимост ще срещнат сериозна подкрепа в Европа.

Според президента на Каталуния Мас областта може да договори механизъм за отделяне от Испания и същевременно да остане в ЕС и еврозоната, но от Европейската комисия (ЕК) заявиха, че всяка нова независима страна трябва да кандидатства наново за членство в Общността.

Точно както правителството на региона обаче се финансира от Испания, така и местните банки са част от финансовите операции на ЕЦБ. Caixabank, която има баланс равен на 167% от БВП на Каталуния, има 21,5 млрд. евро дълг към ЕЦБ.

Те (Каталуния) трябва да бъдат много уплашени“, смята Киркегард. „По този начин рискуват в екстремен случай да бъдат изключени от ликвидните средства на ЕЦБ“. „Банката де факто има право на вето върху независимостта на Каталуния“.

Властите в региона все още не са обсъдили плановете си с представителите на ЕЦБ. Управителният съвет на банката се състои от шестимата членове на Изпълнителния съвет, както и от управителите на националните централни банки на страните от еврозоната. В момента броя на членовете в съвета е 23, след като през 2011 г. еврото стана официална валута в Естония.

Национализмът в Каталуния се засили, след като през 2010 г. испанският конституционен съд отхвърли ревизиран статут на автономност за региона. Законът вече беше одобрен от каталонския и от испанския парламент, както и от проведен местен референдум. Според властите в Каталуния управляващата партия на Рахой е спряла да изпълнява постигнатия след ерата на Франко компромис, което предизвиква социална несигурност и недоволство в искащата независимост област. На 11 септември 1,6 млн. жители на Каталуния организираха демонстрация в подкрепа на отделянето от Испания, но според Марионо Рахой техните искания противоречат на конституцията.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
2.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...