Oсем двустранни споразумения между България и Катар бяха подписани вчера. Те са в областта на земеделието, здравеопазването, културата и инвестициите. Като доказателство за сериозните си намерения арабската страна влага 200 млн. долара в Българската народна банка. Средствата са гаранция за инвестициите, които Доха ще направи в рамките на една година.
Договореностите бяха постигнати в първия ден от официалното посещение на министър-председателя на Катар шейх Хамад бин Джасим бин Джабр ал-Тани и само месец и половина след срещата на двамата правителствени ръководители в Доха.
„Благодаря за топлото посрещане и успешното сътрудничество. Ние ще изпратим 3 експертни групи в областта на земеделието, туризма и здравеопазването, които ще работят активно с вашите специалисти”, заяви след разговора катарският премиер. По думите му арабската държава иска да даде тласък на българската икономика, затова като гаранция ще внесе в БНБ първия транш от договорената сума за сътрудничество по различните проекти.
„При мен всекидневно идват стотина предложения за сътрудничество, но 90% от тях биват отхвърлени още на първо четене”, коментира още шейх Хамад бин Джасим бин Джабр ал Тани. Катарците не скриха интереса си и към изграждането на хотелски комплекс от веригата „Четири сезона” в София.
България ще изнася агнета, пилета и мед за Катар, ще осигури работа за наши рехабилитатори в арабската държава и ще организира изложба в Доха на експонати от османския период в България. Това стана възможно благодарение на подписаните споразумения за сътрудничество, информира в. "Монитор".
Проектите, за реализацията на които двете делегации разговаряха вчера, са били скоростният път Русе-Свиленград, софийското метро, летището в Балчик, кетърингът и обслужването на „Катар Еъруейз” и др. Обсъдени са и предложения за изграждане на смесени предприятия в областта на животновъдството, здравеопазването, туризма.
Двамата посочиха, че на утрешната среща (днешната - бел.ред.) с премиера на Турция Тайип Ердоган ще обсъждат възможността за реализация на съвместни проекти. Като подчерта ролята на етническата толерантност, министър-председателят Бойко Борисов посочи, че в условията на финансово-икономическата криза, завладяла света, бизнесът трябва да работи, информира пресцентърът на МС.