Македония не е далеч от политическата криза на Албания. Поставянето на паметник в центъра на Скопие /на Александър Македонски, бел.ред./ е поставянето на пръст в окото на Гърция, която днес преживява най-трудните политически и икономически изпитания. Това каза евродепутатът Йелко Кацин пред "Утрински вестник", предаде БГНЕС.
Коментарът е по повод монтирането на огромен паметник на античния пълководец в центъра на Скопие. Според него македонското правителство, вместо да води политика на добросъседски отношения и да подава ръка, то води политика на провокации и нанася щети на собствената си евроинтеграция.
Кацин смята, че кабинетът на Никола Груевски умишлено представя пред гражданите си Гърция като най-голям враг, вместо да изгражда имидж на един добър съсед и приятел.
"Подобен популистки подход убива политически Македония, която не е далеч от политическата криза, в която изпадна Албания", казва още Кацин. Според македонското издание един ден паметникът ще трябва да бъде съборен, за да може страната да получи дата за започване на преговори за членство в Европейския съюз.
Заместник - държавният секретар на САЩ Томас Кънтримен от своя страна подкрепи усилията на международния посредник за разрешаване на спора за името между властите в Скопие и Атина Матю Нимиц. Според него действия, които разпалват емоции, не допринасят за разрешаване на проблемите.
"Призовавам правителствата на двете страни да демонстрират лидерство, а медиите да проявяват въздържаност....за да се стигне до решение, което ще бъде от полза и за двете приятелски страни на САЩ...Това ще позволи на Македония да се присъедини към ЕС и НАТО", каза още американският дипломат. Според него поставянето на паметника на Александър Македонски ще има "сериозно" отражение върху отношенията между Гърция и Македония.