Качеството на туристическите услуги у нас е по-ниско в сравнение с конкурентни дестинации, единодушни са 48% от представителите на бизнеса и огранизациите в туризма.
Само 21% от чуждестранните туристи, които са почивали в България, имат намерение да посетят България отново. Двойно по-голям брой - 43% биха препоръчали страната ни на свои близки и познати. Това показва проучване, проведено сред 108 чужденци, почивали у нас.
Страната ни предлага висококонкурентно отношение "цена - качество”, но има нужда от подобрение в културните и развлекателни събития. Транспортът, околната среда и сигурността пък са под конкурентните нива, съобщават от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Именно заради това от МИЕТ са разработили проект "Стимулиране на качеството и устойчивото развитие на туристическите предприятия”, който беше представен от ресорния министър Иво Маринов и експерти по време на кръгла маса днес, предаде iNews.bg.
Целите на проекта са изграждане на национални системи за сертифициране на качеството и устойчивостта на туристическите обекти. Сертифицирането ще бъде доброволно като разходите на фирмите за целта ще варират от 1000 до 20 000 лева в зависимост от големината и оборота им. Един от начините за стимулиране на бизнеса да участва в доброволното сертифициране би могъл да бъде данъчни облекчения.
Очаква се системите за сертифициране да способстват за привличането на платежоспособни чуждестранни туристи и да позиционират България като дестинация от по-висок клас, обясни ръководителят на проекта Десислава Михалкова.
Системите биха могли да повишат броя на туристите, почиващи в България, с 32,9%, а приходите от туризъм с 33,6% в следващите 5 години, сочат предварителните проучвания.
Проектът се реализира по Оперативна програма "Регионално развитие” и е на стойност 494 хил. лева. Срокът за изпълнението му е 36 месеца.