Кипър започна сондажи за природен газ в Средиземно море

20.09.2011 | 11:04
по статията работи:
Въпреки спора с Турция островната държава решително продължава проекта
Кипър започна сондажи за природен газ в Средиземно море

 

Въпреки острото противопоставяне и директните заплахи от страна на Турция, Кипър започна сондажите за природен газ в изключителната си икономическа зона в Източното Средиземноморие. Ситуацията в региона е изключително политизирана и напрегната, съобщава БНР.

Американската компания "Нобъл Енерджи", която изпълнява договора с правителството на Кипър, започна сондажа на платформа "Афродита", известна като "Терен 12" с площ от 1250 квадратни мили във водите на острова. Очаква се работата й да продължи 73 дни.

Проучването ще даде ясна представа за количеството и качеството на залежите от горива в района, които по геологически наблюдения са огромни. Предполага се, че в морето на този участък лежат около 280 милиарда кубически метра природен газ.

Според експертни оценки само от добива на гориво от този терен Кипър може да печели по 10 милиарда евро годишно. Предвижда се природният газ да бъде подаден към Кипър в средата на 2014 година.

Турция, която остро се противопоставя на плановете на Кипър за проучвания и бъдеща експлоатация на богатите находища, реагира веднага след съобщението за започналите сондажи. 

Министър-председателят Реджеп Ердоган обяви, че още през тази седмица Турция може да започне сондажи за петрол и газ във водите на острова, след като сключи споразумение с признатата само от нея т.нар. Северно-кипърска турска република. Според президента на Кипър Димитрис Христофиас подобно споразумение е незаконно и е в нарушение на международното право.

Наблюдатели смятат, че въпреки отправените заплахи за използване на военна сила, Турция няма да предприеме директни действия в района на сондажите, изпълнявани от американска фирма, тъй като ще засегне американските интереси.

Напрежението в Източното Средиземноморие предизвика силна реакция и от Европейския съюз. Кипър е блокирал шест преговорни глави за присъединяването на Турция и заяви, че няма да се съгласи да се отвори главата за енергетиката докато Анкара не прекрати провокациите си към страната.

От своя страна турските власти заявиха, че ще замразят отношенията си с Европейския съюз, когато от юли 2012 година Кипър поеме ротационното председателство.

Кипърското правителство нееднократно декларира, че природните богатства на острова ще се използват заедно от кипърските гърци и кипърските турци след обединяването на страната във федерална република.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...