Китайската народна република може да инвестира в инфраструктура у нас. Това стана ясно след срещата на премиера Пламен Орешарски с азиатския му колега Ли Къцян, предаде БНР. Министър-председателят е на четиридневно посещение в Китай, което ще продължи до 12 септември (четвъртък).
България представлява интерес за китайските инвеститори, е заявил Къцян. Необходимо е обаче страната ни да прояви гъвкавост, прагматизъм и равнопоставеност за привличането им.
По думите на Орешарски интересът на втората най-голяма икономика в света е насочен към инфраструктурния сектор с акцент върху железопътната инфраструктура и пристанищни комплекси. Инвеститорите може да насочат вложенията си и към високотехнологични производства у нас.
"Няма да се правим на китайци", заяви в добавка българският премиер. По думите му Ли Къцян е посъветвал страната ни да намери своя собствен модел за развитие.
Междувременно кабинетът планира да „напише специална стратегия“ за родния туризъм за това как да се привлекат повече китайски туристи у нас. На дневен ред е и темата за пряка самолетна линия между двете държави.
В края на септември на посещение у нас ще бъде китайска делегация, която по-конкретно ще договаря какви са възможностите за инвестиции в България. Къцян е добавил, че знае, че тя е „страната на розовото масло“, но родното производство е твърде недостатъчно, за да задоволи нуждите на големия китайски пазар.
Наскоро, в края на този юли, кабинетът на азиатската държава обяви, че смята да предприеме серия от ходове за ускоряване на икономическия растеж на страната след тогавашните данни за второ поредно тримесечие на забавяне. Един от тях е стимулиране на китайското железопътно строителство и развитие на сектора в перспектива.
Къцян заяви тогава, че първият тласък на отрасъла ще бъде даден чрез начален капитал, отпуснат от правителствен фонд.