Китай обяви, че ще започне сериозни мерки в национален мащаб относно продажбите на незаконни лекарства. Освен това ще бъдат затегнати и регулациите във фармацевтичната индустрия, информира "Ройтерс".
Това е решение, което допълнително усложнява ситуацията за компаниите в сектора след скорошният корупционен скандал около британския гигант GlaxoSmithKline.
Тежките реформи и закани идват два дни, след като китайската полиция подведе под отговорност GSK за серия рушвети на политици и лекари. Целта им е била пласирането на медикаменти на корпорацията, както и увеличаване на цената на лекарствата въпреки уж фиксираните пазарни условия. Според данните на органите на реда, GSK е трансферирала 3 милиарда юана (489 милиона долара) към 700 агенции и консултантски компании през последните шест години.
Нелегалните медикаменти и нелоялното рекламиране и пласиране на пазара са отколешни проблеми за Китай. Националната Агенция за храните и лекарства открай време провежда периодични кампании, които да внесат ред в ценния и за вътрешни, и за чуждестранни компании сектор.
През август 2012 година, например, полицията задържа близо 2000 души в мащабна акция, целяща конфискация на фалшиви медикаменти. Бяха задържани и продукти на стойност 180 милиона долара, а над хиляда съоръжения за производството им бяха разрушени.
Що се касае до западните компании, много често те пакетират по-стари лекарства като „маркови генерични лекарства“ в развиващите се пазари като Китай. Тези страни разчитат изключително много на локалната продукция и дори се дават бонуси за подобни продукти, наред с традиционно високата им репутация сред потребителите.
В последните месеци Китай възприема доста стриктна линия на поведение спрямо чужди инвеститори в най-различни сфери. Преди време избухна скандал с гигантите в хранителната промишленост Nestle и Danone, чието сухо мляко се оказа проблемно и предизвика остра правителствена и потребителска реакция.