Китайската инфлация е стигнала рекордно ниско ниво за последните 30 месеца, съобщава „Би Би Си“.
Потребителските цени са се увеличили с 1,8% през месец юли в сравнение с миналата, 2011 година. За сравнение, през юни увеличението е било с 2,2%, а през май – с 3%.
Китай се стреми да увеличи вътрешното си потреблението сред по-ниското търсене на експортните стоки на страната. Китайската икономика същевременно буксува, като в момента отбелязва най-голямо забавяне за последните три години.
Забавянето на инфлацията се корени в голяма степен в намалелите цени на свинското и пилешкото, които съответно са се снижили с 18,7 и 6,1% спрямо 2011 година.
Китайската икономика е отбелязала растеж от 7,6% за периода април–юни, което е с 0,5% по-ниско равнище от първото тримесечие на 2012 година. Съществуват опасения, че втората най-силна икономика в света ще продължи да бъде обект на забавяне през следващите месеци.
Именно затова властите на страната предприемат решителни мерки за стимулиране на растежа. Китайската централна банка е намалила лихвите си два пъти от началото на юни месец. Друг неин ход е намаляването на количеството финанси, които банките трябва да държат като резерв. По този начин институциите разполагат с повече пари, които да заемат на предприятията и потребителите.
Ниското ниво на инфлацията дава надежди на властите и създава предпоставки за „разхлабване“ на политиката. По думите на Жанг Живей, икономист в японската банка Nomura, инфлацията ще е под заветната цел от 4% и така правителството на Китай ще може да се фокусира само и единствено върху икономическия растеж.