Китай се бори със зависимостта си от износ на второкласни стоки, става ясно от анализ на агенция "Ройтерс".
Като част от новата си политика за икономически растеж, от Пекин следват линия на реформи, обединени от идеята за следването на глобалните стойностни вериги.
Икономическият термин "глобални стойностни вериги" отразява обща интернационална търговска визия, обусловена от нарастващата фирмена конкуренция. Съгласно тази визия компаниите се стремят да работят по-ефективно, използвайки по-малко ресурси, с цел да стимулират качествения стокообмен на национално и на международно ниво.
Очаква се правителството да публикува отчета от първото тримесечие на 2012 г., в който ще се отрази икономическият растеж на страната през този период. Очаква се данните да покажат най-бавните темпове на растеж от 2009 г. насам.
Ето защо миналия месец премиера Вън Цзябао изказа необходимостта от структурни стопански реформи. Това включва край на производството и износа на стоки с нисък клас и край на използването на нискоквалифицирана и нископлатена работна ръка.
Освен това, целта на правителството е да се даде превес на вътрешното производство пред износа отвъд Oкеана.
Новите реформи ще създадат благоприятни условия за развитие на непрекъснато увеличаващи броя си мащабни търговски центрове с луксозни стоки. Те обаче заплашват малките износители, за които е все по-трудно да балансират между малкия брой поръчки и големите разходи за материали.
В този случай ще важи първият закон на джунглата – тези, които не успеят да се адаптират, няма да оцелеят на пазара.