Китай е готова да финансира и изгради на собствена територия центрове за промотиране на България и българския бизнес. Това стана ясно по време на среща на Мариета Захариева, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) с Джонатън Гу, вицепрезидент на Агенцията за малки и средни предприятия на Шанхай и Баи Хуан Яо, генерален директор на Федерацията на бизнеса на Шанхай. Захариева е част от българската делегация, която е на официално посещение в Китай.
Центровете ще представят възможностите за инвестиции и бизнес в България, както и търсенето на търговски партньори между фирмите от двете страни. Освен това ще подпомагат и за привличането на китайски туристи у нас.
Представители на китайската агенция вече са водили разговори с Чехия за създаване на подобни центрове.
„Надявам се да ги изпреварим и първото споразумение да бъде сключено с България“, заяви на срещата Захариева.
Тя покани делегация от двете организации да посети България и да започне работа по изграждането на центровете. Китайската страна предлага първия такъв да бъде направен в Шанхай. Финансирането ще бъде изцяло от китайска страна.
При откриването на конференцията „Инвестирайте в България. Разширявайте дейността си в Европа” земеделският ни министър Десислава Танева заяви, че Търговията със земеделски и хранителни стоки между България и Китай през последните години все повече се разширява, като за последните 3 години е нараснала двойно. Тя даде за пример износът на царевица, който е нараснал 50 пъти, а експортът на качествени вина - два пъти.
Танева запозна китайския бизнес с развитието на сектор Земеделие. ,,Страната ни е на първо място по производство и качество но розово и лавандулово масло", посочи Танева. Тя допълни още, че биологичното ни производство за последните 5 години нараства до 5 пъти. Площта със селскостопанско предназначение през 2014г. е половината от цялата територия на страната. Танева отбеляза и че страната ни е с трайна тенденция за износ на слънчогледово масло, както и е сред водещите в износа на пшеница и царевица в рамките на ЕС.
Тя покани китайските компании да инвестират у нас, като обясни, че България е земеделска страна с дългогодишни традиции и инвестициите в земеделието постоянно нарастват след присъединяването ни в Европейския съюз. Предвидени са средства както за директна подкрепа, така и за инвестиции в селското стопанство. Българските земеделски производители ще разчитат на 6 млрд. евро подкрепа.
„Работим чрез няколко програми за различни сектори, до 2020 г. за всички предприемачи в земеделието ще бъдат на разположение 3.1 млрд. евро, по няколко програми. Основната цел на инвестициите е модернизиране на стопанствата“, обясни още Танева.
По време на срещата си с кмета на Шанхай Ян Сюн премиерът Бойко борисов посочи, че в България има единомислие, че Китай е нашият най-важен стратегически партньор в Азия и отношенията ни трябва да се развиват.
В присъствието на вицепремиера Томислав Дончев, шестима министри и народни представители от всички парламентарни групи, които са част от водената от премиера делегация, министър-председателят представи възможностите за сътрудничество в сферата на високите технологии. Борисов подкрепи идеята за сключване споразумение за побратимяване между София и 24-милионен Шанхай.