Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прие Позиция относно преминаването към географски кодове с дължина не повече от три цифри. Според органа за решаването на тази приоритетна задача е нужно да се предприемат действия за окрупняване на номерационните области с географски номера и преминаване към географски кодове с дължина не повече от три цифри.
Понастоящем общият брой на географските кодове в България е твърде голям - 2085. Дължината им е между една и пет цифри. Големият брой кодове и голямата им дължина водят до фрагментиране на номерационното пространство и намаляване на ефективността на използване на ресурса, отчитат от КРС.
От там допълват, че наличието на региони с недостатъчен номерационен ресурс до голяма степен също е резултат от силното фрагментиране на номерационното пространство от географски номера. Такива региони са възникнали преди всичко при четирицифрени географските кодове, в които част от цифрите се използват за образуване на код с по-висока разрядност, както и при петцифрените кодове. На такива места целият наличен ресурс е недостатъчен, за да бъде осигурена възможност за удовлетворяване на евентуални заявления за номера от всички предприятия (в настоящия момент над 30), на които е издадено разрешение за предоставяне на фиксирана телефонна услуга.
Предвижда се окрупняването на номерационните области да бъде осъществено чрез преминаване на част от петцифрените и четирицифрените кодове в абонатната номерация на три- или двуцифрен код, който е определен от първите цифри на съществуващите кодове. При този начин на промяна национално значимият номер се запазва, като се намалява дължината на кода за сметка на удължаване на абонатния номер.
Преминаването към новите географски кодове с намалена дължина изисква технологично време, както за промени и настройки в мрежите на предприятията, така и за предварителна разяснителна кампания за крайните потребители. КРС предвижда промяната да бъде осъществена в рамките на 12 до 18 месеца след приемане на решението за нея.