По-рано днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев обяви, че от 1 юли токът ще поскъпне с 13%, а не с 10%. Като причина за промяната той посочи трите добави - за зелена, за кафява енергия и за енергията, купувана по дългосрочни договори от централите ТЕЦ AES "Гълъбово" и ТЕЦ "Марица Изток 3".
Впоследствие управляващи и опозиция се скараха за това кой е виновен за поскъпването.
Първоначално министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев не се появи, за да отговори на въпросите на журналистите в парламента във връзка с повишението на цената на тока, предаде Агенция “Фокус”. След като обвини Тройната коалиция за повишаването на тока от парламентарната трибуна, той влезе в служебната стая на зам.-председателя на парламента Анастас Анастасов от ГЕРБ. Журналистите застанаха на входа на кабинета, въпреки че бяха предупредени, че министърът няма да отговаря на въпроси.
"Атака" е категорично против увеличаването на цените на тока. Това заяви от парламентарната трибуна Десислав Чуколов. Той добави: "Такива решения трябва да се оповестяват от премиера Бойко Борисов, а да не се крие зад председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев". Според депутата какво ще се случи в България, зависи от Бойко Борисов и затова той трябва да идва в парламента и да информира българското общество, информира БТА.
В декларация от името на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че увеличението е рекордно и натоварва бюджетите на българските домакнства. Според него трябва да се направят три важни неща, за да не продължават скоковете на цената на тока. Най-важната мярка е енергийната ефективност и усвояването на европейските фондове, които ще облекчат санирането на сградите. Второ: Удължаването на живота на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй", откъдето идва най-евтината енергия. Трето - правителството да договори с Русия по-ниски цени за доставките на природен газ, информира БНР.
В декларация на "Коалиция на България" Ангел Найденов заяви, че трябва да се направи анализ на влиянието и въздействието на различните компоненти, които влизат в крайната цена на
тока за потребителите. Впоследствие трябва да има компенсация за хората в резултат на рекордното повишаване на цената на електрическата енергия. Според депутата това повишаване става с
мълчаливото съгласие на правителството.
Последва и още една декларация – на ГЕРБ. Тя беше прочетена от Цвета Караянчева. Тя обвини тройната коалиция за повишаването на цената на тока, в основата на което
е приетият тогава лобистки Закон за възобновяемите енергийни източници. Караянчева прочете имената на всички вносители на Закона, а това предизвика лично обяснение на Мая Манолова:
"Да, като член на Комисията по енергетика, съм внесла предложения, които привеждаха нашето законодателство в съответствие с изискванията на ЕС, защото ние сме за зелена енергия и за зелена
България. Не е ясно вие за какво сте с лобистките поправки в Закона за горите. Очевидно не сте за зелена България".
"Изпълнителната власт е настояла да се вдигне с 13 % токът на българина в годината, в която очевидно кризата ще се повтори в ЕС. Докато в целия свят цените падат, в България цените се вдигат”. Това заяви депутатът от КБ Петър Димитров. Той даде пример: „Как „Белене” може да се реализира като частен проект. Нали реакторът щеше да ходи в Козлодуй? Какво ще реализираме, за Бога? Ако е за да залъжем хората, недейте да правим референдум за „Белене”, тъй като той не е нужен. Като има частен инвеститор, елате и го правете. Всички експерти прогнозират, че по VII блок на АЕЦ „Козлодуй” ще се работи най-малко 12-15 години най-малко".
Зам.-председателят на икономическата комисия в парламента Диан Червенкондев от ПГ на ГЕРБ заяви, че повишаването на тока било неизбежно. Повишаването на тока се определя по методики на база реалните разходи, реално включените мощности на нова зелена енергия, така че това, което е направено беше неизбежно, коментира той повишението на тока с 13%.
"Похвално е, че Тройната коалиция си призна, че са за зелена енергия и за България, но кой ще плати сметката? Сега я плащаме сметката, сега я плащат сметката и хората, и бизнесът. Сега я плащат, благодарение на закона от 2007г.". Това заяви от парламентарната трибуна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Той добави, че целият свят се е "изсипал в България", за да инвестира в "зелена енергия".
Според Добрев общата мощност на всички ВЕИ проекти е била намалена от 12 хил. мегавата до 600 мегавата. Това се е случило с приети през миналата година промени. Министърът добави: Ако бяха 2, 3 или 5 хиляди мегавата, знаете ли какво щеше да се случи с цената на електроенергията в България? Щеше сигурно да се увеличи с поне 100%, така че не спекулирайте с тази тема. Оправихме вашите каши, оправихме вашите 12 хиляди мегавата, подписани по реда на закона от 2007 г.".