Колективният трудов договор в здравеопазването най-сетне бе подписан

09.08.2012 | 17:10
по статията работи: Александър Димитров
Началните основни заплати на медицинския персонал ще се увеличат с 10 до 20%
Колективният трудов договор в здравеопазването най-сетне бе подписан

Синдикатите и работодателите най-сетне успяха да постигнат съгласие помежду си и подписаха Колективния трудов договор в здравеопазването. След активни преговори под ръководството на министъра на здравеопазването Десислава Атанасова, споразумението вече е факт и ще влезе в сила със задна дата – от 1 юли 2012 година.

Общата рамка си остава същата, като единствените промени са свързани с увеличението на основните месечни заплати на здравните служители. Така началните основни заплати на медицинския персонал ще се увеличат с 10 до 20%. Медицинските сестри пък ще получат увеличение на доходите с 20%, съобщи доктор Димитър Димитров, който е председател на Асоциацията на работодателите в здравеопазването.

Заплащането на нощен труд се увеличава от 50 стотинки на един лев. Това е в следствие на заплащането на времето, в което лекарите са „на разположение“ за спешни случаи, което досега не бе заплащано.

"С подписания текст гарантираме, че ще има увеличение на основните заплати, а там, където не могат да се случат такива, ще се проверява финансовото състояние на болницата. Оттук нататък започват преговорите за бюджета", отсече Димитров.

Вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов спомена, че недоразуменията и скандалите около предходния текст са следствие от уплахата на персонала от общинските болници, породена от числата за заплати в университетските здравни заведения.

"Много е важно да има качествени индикатори за дейността в болниците и публичния ресурс да бъде изразходван по предназначение", заяви Кокалов. "За нас като синдикати е важно да се въведе нова методика за определяне на стойността на хроничните пътеки", поясни още той.

Според него важна крачка към запазването на работниците в българските болници е споразуменията да предхождат гласуването на бюджета.

"След като се вдигат цените на енергоносителите, това трябва да бъде отразено и в увеличаване на цените на клиничните пътеки. В тяхната стойност влизат всички разходи за издръжката на болницата", поясни експертът.

Спорният преди месец текст, разделили синдикати и работодатели, притесняваше значително болниците, неможещи да си позволят увеличение на основната месечна заплата на служителите. Текущият текст е средоточието на исканията и на двете страни.

Той гласи, че лечебни заведения, които нямат парите да увеличат заплатите на своите работници, са длъжни да докажат това в писмен вид пред председателя на Отрасловия съвет и неговите членове. Впоследствие съветът може да направи одит на финансовото състояние на болницата, за да види дали твърденията отговарят на истината.

Синдикатите заявиха още, че ще бъдат активна част в социалния диалог за определянето на бюджета. Всички организации са изразили готовност да подкрепят министъра на здравеопазването, който да поиска повече пари в сектора за бюджет 2013 година, каза от своя страна Десислава Атанасова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...