За да бъде ограничено до минимум поскъпването на тока, експертите са преценили, че в микса на НЕК освен слънчевите и вятърни централи и АЕЦ „Козлодуй” трябва да се включат още държавната ТЕЦ „Марица-изток 2”, ТЕЦ „Варна” (собственост на ЧЕЗ), двата американски ТЕЦ-а и всички ВЕЦ-ове над 10 мегавата. От топлофикациите и заводските централи са оставени само високоефективните, а ТЕЦ „Бобов дол”, „Брикел” и „Марица 3” изобщо са изпаднали от новия модел.
Благодарение на това, както и на прехвърлянето на 35% от скъпите енергии на свободния пазар, на практика са постигнати сметките за 2% скок на тока за ЧЕЗ, 0,5% - за ЕВН, и намаление с 0,9 на сто за „Енерго-Про”.
Според сметките на експертите за закупуването на ток от всички потребители у нас – битови абонати и фирми ще трябват 3,44 млрд. лв. през следващата една година. Само битовите клиенти ще трябва да платят на ЕРП-тата близо 1 млрд. лв. Това са приходите, които енергодружествата трябва да получат през цената. Впечатление в модела прави, че за ЕРП-тата е предвидена нулева година за инвестиции.
От представените данни става ясно още, че очакванията за брутното потребление за следващата една година е то да е от порядъка на 33,3 млн. МВтч. В сравнение с отчетената за 2012 г. брутна консумация от 37,8 млн. МВтч, това е намаление с близо 12 на сто. Дали новият модел ще бъде приложен на практика и в какъв вариант, никак не е ясно. Причината е, че първо той ще оскъпи парното на софиянци и второ – за да се приложи, са нужни законови промени.
До 7 юни е удължен срокът за подаване на оферти за консултант по дългосрочните договори за изкупуване на тока от двата американски ТЕЦ-а - „AES Гълъбово” и „Контур Глобал Марица-изток 3”. Това става ясно от обявление на сайта на БЕХ. Конкурсът беше обявен на 22 май с първоначален краен срок за подаване на оферти до 31 май.
Консултантът ще трябва да анализира и предложи начин за преструктуриране на договорите за изкупуване на енергията от двата американски ТЕЦ-а. Той ще трябва да извърши същото и за дългосрочните договорите за изкупуване на лигнитни въглища между държавните мини и двата ТЕЦ-а.