Коментари по повод междинния доклад на ЕК за България

18.02.2011 | 16:26
по статията работи:
В документа на комисията е посочена необходимостта от приемане на изменения в конституцията
Коментари по повод междинния доклад на ЕК за България

"Да се осигури стриктно спазване на върховенството на закона при използването на СРС-та, това препоръчва ЕК в междинния си доклад за България, съобщи външният министър Николай Младенов пред журналисти в Народното събрание. Той обяви, че правителството е удовлетворено от доклада и приема конструктивните препоръки в него.

"България ще продължи да работи активно с Европейската комисия и аз съм убеден, че когато излезе годишният доклад през лятото на тази година, той ще има не само положителна оценка за продължаващия процес на реформи, ще констатира необратимостта на този процес и ще даде ясна оценка за постигнатото от българското правителство, от Народното събрание, от всички в страната ни до лятото на тази година", каза още Младенов, цитиран от Dariknews.bg.

Ивайло Калфин: Полицейските операции водят до малко резултати

"Междинният доклад за България дава положителна оценка и показва, че страната продължава усилията си за подобрения в областта на съдебната система и борбата с организираната престъпност и корупцията". Това заяви членът на Европейския парламент Ивайло Калфин. Прави впечатление, че в доклада се говори за необходимост от задълбочаване на реформите в полицията. Отбелязва се, че полицейските операции водят до малко резултати. Не бива да се пропуска и препоръката за по-тясно сътрудничество с митниците, коментира Калфин.

"Това е трети пореден позитивен доклад за България от Брюксел и той представя актуална информация за постигнатия "значителен напредък" в последните 6 месеца. Това се посочва в изявление на министъра на правосъдието Маргарита Попова, разпространено до медиите.

За първи път в междинен доклад се представя работата на широк кръг институции, което е оценка за цялостен подход и консолидиране на усилията на всички национални власти, смята Маргарита Попова, цитирана от БТА. Правосъдният министър посочва, че за пореден път ЕК потвърждава своята теза, че България трябва да развива законодателството си в посока, позволяваща работа по анонимни  сигнали.

ВСС ще продължи да е в тесен контакт с магистратите

Висшият съдебен съвет (ВСС) оцени техническия доклад като израз на партньорство в усилията на България да продължи съдебната реформа. "Изпитваме удовлетворение от констатациите за достиженията в работата на ВСС, свързани с мониторинга върху движението на делата от особен обществен интерес, както и по отношение трайното установяване на единни критерии в дисциплинарната ни практика".

Съветът ще продължи да е в тесен контакт с магистратите като провежда срещи с ръководителите на отделните звена в съдебната власт. От понеделник започват поредните срещи по Апелативни райони на Комисията за наблюдение на делата с обществен интерес, на които ще се обсъдят проблемите, касаещи хода на делата с оглед критериите за ефективност и справедливост на правораздаването.
Резултатите от тези срещи ще бъдат обобщени в аналитичен доклад, който ще помогне на ВСС за по-ефективни управленски решения и предложения за законодателни промени, ако има такива, се казва още в съобщението.

Кристиян Вигенин: За пръв път положително се споменават мерки на ВСС

Междинният доклад е обективен, каза пред aгенция „Фокус" евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Кристиан Вигенин. "В този доклад виждам сравнително позитивни оценки по отношение на съдебната система, нещо, което преди година не беше така и основно критиките падаха върху съда. За пръв път като че ли в този доклад се споменават в положителен смисъл редица предприети мерки от Висшия съдебен съвет, като цяло по отношение на реформата в съдебната система, като, разбира се, изрично се подчертава, че следва да продължи тази реформа, да има национална стратегия за съдебна реформа и задълбочена реформа в съдебната система и в полицията, каза евродепутатът.

"За пръв път се прокрадва, въпреки техническия характер на доклада, един важен елемент, за който алармираме от повече от година, а именно - често необоснованите полицейски проверки и арести, които не са съпроводени с необходимия доказателствен материал, поради което не само че често не се стига до присъди, но не се стига и до обвинения, което е свързано с проблема за спазването на правата на гражданите, каза още той. Според евродепутата финалът на този доклад, посветен на специалните разузнавателни средства, ще бъде доразвит в доклада с политическите оценки през юли.

Йордан Бакалов: Да не се ръководим от оценките на европейските чиновници

"Въпросът е българският народ как се чувства, а не как е направена оценката от някой европейски чиновник. В България има достатъчно компетентни хора, които много добре знаят, какво да направят и как да го направят, коментира народният представител от „Синята коалиция" Йордан Бакалов. Той заяви, че не се ръководи от оценките на европейските чиновници, а от оценките на българския народ, а оценките на българския народ винаги идват на избори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....