Защо се бавят съдебните дела обясни Пламен Стоилов, член на Висшия съдебен съвет (ВСС), в сутрешния блок на БНТ. Той разказа, че във ВСС е създадена специална комисия, която е наблюдавала 322 дела от висок обществен интерес. От наблюдаваните дела 197 вече са приключили. Част от наблюдаваните дела са в мониторинговия списък на Европейската комисия. "ЕК наблюдава 23 дела, 13 от които вече са приключени. До юлския доклад на комисията ще има и още решени дела", смята членът на ВСС.
Анализът показа, че има няколко групи причини за бавенето на делата, коментира Стоилов. На първо място това е проблемът с призоваването. Става въпрос за свидетели, вещи лица или експерти. Тяхното неявяване забавя хода на делото. За да бъде решен този проблем трябва да се въведе задължителна адресна регистрация. Призовкарите също трябва да имат повече права, трябва и съдействие от страна на МВР, допълни още той.
За да се избегне забавянето е необходимо прецизирането на списъка с вещи лица, които участват в изготвянето на съдебните експертизи. "Има хора, които отказват да правят оценки, които се притесняват да участват в шумни процеси или дори и такива, които често излизат в болнични", коментира Стоилов. Основната причина за проблемите в тази област е ниското заплащане на вещите лица.
Поведението на страните също оказва влияние за хода на делото. Наблюдава се забавяне, често до изтичане на погасителната давност. Според Стоилов, като той изрично уточни, че това е личното му мнение, новите поправки в НПК, предвиждащи бърз процес, са положителни и полезни. "Съпротивата показва, че мярката ще бъде ефективна", допълни още той.
Проверката на ВСС по отношение на забавянето на делата не показа корупционни практики в съдебната система. Наблюдава се обаче слабо познаване на делата от страна на съдебните състави, разрешаване на неоснователни искания. Съдът налага глоби за различни провинение на страните в съдебния процес, 90% от които после се отменят по искане на страната. Така се губи наказателният ефект от мярката, обясни Стоилов. След проверките от ВСС са отправили препоръки и указания. "Вече има съществено ускоряване на процесите. Съдът назначава дати през месец, месец и половина, насрочват се резервни дати за делата, по-прецизно се разглеждат болничните", допълни още Стоилов.
На въпрос защо са тогава критиките от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов, членът на ВСС обясни, че съдебната система има воля за справяне с проблемите, вътрешният министър иска това да стане по-бързо, но се изисква време за това.